in de electriciteit was gegaan en de baas geworden was in Amsterdam dan zouden die transformator huisjes er niet gekomen zijn. Waarom? Lees de aanvang van zijn vrolijk boek: En nu Amster dam in: Of wellicht nog meer verduidelijkend, het zoete boek van Fred. Thomas: Amsterdam, stad van mijn hart, waarin zowel de vroegere als de te genwoordige secretaris in hun jeugd worden ge schetst. Ik heb te Amsterdam gekend een onderdirecteur, van Publieke Werken, die de pensioensleeftijd nabij was en wien ik bij een bespreking het grachtenboek van Caspar Philips voorlegde, wat hem deed zeg gen: dat is aardig, dat heb ik nooit gezien. Hij kwam naar ik meen uit Hellevoetsluis. Men wordt zo maar met eventjes Amsterdammer. Daarvoor moet men op zijn minst de jeugdjaren daar doorgebracht en beleefd hebben Maar wie na het verwerven van een diploma kiezen moet tussen een benoeming te Balikpapan of te Am sterdam en de laatste kiest, is daarmede nog geen Amsterdammer. Wie met een daartoe vereist diplo ma benoemd wordt in Leeuwarden is daarmede nog geen Fries. Onlangs door Leeuwarden wande lende ontwaarde ik langs de pijpen, zo heten daar de smalle grachten zonder bomen, dikke pijpen, zeker bedoeld dat de auto's meer op het droge zul len blijven. Als dat in een technisch blad gepubli ceerd en aanbevolen wordt, zullen we dat ook langs de Herengracht krijgen want daar bij Astoria gaat er wel eens een te water. Maar dan komt Sinck's toestel dat vroeger voor de paarden was en dat zal Leéuwarden wel niet hebben. Neen, het is niet zo eenvoudig zich in te leven in de aloude kracht van Amsterdam, die kans zag zich iets eigens te scheppen, nergens elders aanwezig omdat het voortkwam uit eigen kracht Pak de gevels maar. De halsgevel, in honderden voorbeel den kunsthistorisch te ordenen, is specifiek Amster dams. Voor de tegensprekers zijn er ook nog enkele in de steden rond de Zuiderzee, maar wie bouwde die; of zouden de bouwmeesters uit Amsterdam geko men zijn. 't Is die kracht, die eigen kracht in kunst- 13 Op de plaats van twee versleten huizen maakte de schrijver m 1938 een nieuw bouwwerk als proef om iets te maken dat zich voegt in de sfeer der Amsterdamse giachten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 17