IN HEEMSCHUTZAKEN DE NEDERLANDSE PERS In Amsterdam heeft een nieuw opgerichte speel tuinvereniging in de omgeving van de Roeterstraat een begerig oog geslagen op het terrein van het voormalige Panoramagebouw, waar thans een plantsoen is ingericht. Het streven tot het stichten van meer speeltuinen heeft aller sympathie, te recht verzetten echter verschillende dagbladen in Amsterdam, waaronder Het Algemeen Handelsblad en Het Parool zich tegen de keuze van het terrein. Ook de. buurtbewoners zijn in beweging gekomen en dringen eerder aan op spoedige uitvoering van het vroeger geopperde plan er een rosarium aan te leggen. Intussen zij er op gewezen, dat in de on langs verschenen voordracht van B. W. inzake het wederopbouwplan Jodenbuurt reeds werd me- degedeeld, dat vermoedelijk in de omgeving van de Weesperstraat een speelplaats zal worden ont worpen. Een aanduiding, dat ook van deze zijde eerder aan de omgeving van de Weesperstraat dan aan de Plantage Middenlaan wordt gedacht. Het geen ons inziens juister is. Met de molens in Nederland is het een droevige historie, schrijft Het Algemeen Dagblad uit Rotter dam en ter illustratie laat het in twee foto's zien, hoe de stellingmolen De Verwachting op het eiland Ameland wegens te hoge onderhoudskosten in ver val is geraakt. Het blad schrijft verder, dat Nes nu de twijfelachtige eer geniet de enige molen van het schitterende Ameland te bezitten. Ook voor die, de Phoenix, maakt het blad zich bezorgd, immers die is ook al niet meer al te best en draait mét één roe de, die geen jaren meer mee kan. Wat zou het Friese waterland zijn zonder zijn ka rakteristieke spinnekop- en watermolens? Wat is de bouwstreek zonder korenmolens Zo vraagt de Leeuwarder Courant. En even pessimistisch als realis-- tisch antwoordt de redactie zelf: Het is een vraag, die misschien binnen enkele tientallen jaren niet meer gesteld zal behoeven te worden, want zoals de zaken er nu voorstaan verdwijnen ze op een enkele uitzondering na successievelijk. Zij wijst er op, dat van de ongeveer honderd schepradmo lens, waarover Friesland een honderd jaar geleden nog beschikte, er één over is (de Hemriker molen tussen Leeuwarden en Warga), die naar de omge ving van Den Haag zal worden overgeplaatst om daar als monument bewaard te blijven. Verder wordt gewezen op de ondergang van de houtzaag molen ,,De Valk" in Franeker, een kopmolentje onder Arkens bij Franeker, een watermolentjé bij Lekkum en de watermolen aari de Langelaan bij Workum. Uit Limburg komt beter nieuws. Het Limburgs Dagblad vermeldt, dat de grote stenen bergmolen te Meterik, bij Horst, zodanig wordt gemoderni seerd, dat het fraaie geheel er niet door geschaad zal worden. Hetzelfde blad bericht, dat het kasteel Rimburg, dat ten gevolge van de grenscorrectie bij Nederland werd gevoegd, grondig wordt gerestau reerd. Een groot gedeelte van de wanden is bedekt met gobelins, welke jachttaferelen voorstellen. Nog dit jaar zal de binnenplaats, waarvan de vloer een kunststuk van mozaiekwerk wordt genoemd, her steld worden. Omtrent de Vinkeveense plassen, welke op onze laatste jaarvergadering ter sprake kwamen, meldt Het Parooldat Gedeputeerde Staten van Utrecht 'een commissie hebben ingesteld, welke rapport zal uitbrengen over de mogelijkheid van stopzetting der vervening en der drooglegging. De commissie zal hebben te overwegen wélke waarde de plassen hebben voor de vestiging van tuinbouwbedrijven, voor zandwinning en voor he.t natuurschoon en de recreatie. Al deze belangen zal zij tegenover el kaar dienen af te wegen. Het woonhuis van Descartes op de Westermarkt 6 te Amsterdam, zo lezen wij in De Tijd zal doo'r de eigenaar met steun van de overheid worden ge restaureerd. Het huis, waarin de Franse filosoof in 1634 woonde hoopt men in Februari 1950, als zijn sterfdag wordt herdacht, gereed te hebben. Overijssel is nog rijk aan natuurschoon en uitgestrek te bossen, aldus Hel Nieuws van de Dag, en heidevel den sieren het gewest. Het is echter zaak alles in het werk te stellen deze bossen en heiden te bewaren. In 't bijzonder dient gewaakt te worden tegen brand, want jaarlijks gaan nog vele hectaren bos en heide door brand verloren. Op initiatief van de Commissaris der Koningin wordt thans een provin ciale stichting tot bestrijding van bos- en heide- 85

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 9