a irTirv AA Ö4Ö, 1 Q[f>[ interieur beschikt, terwijl het oude interieur, dat ons zo ter harte ging, ligt opgeslagen op de zolder van de banketbakkersvakschool in de Quellijn- straat 80 te Amsterdam, heeft het zin te overwegen wat nu te doen staat, om dit historisch en ook aesthetisch zo interessante interieur daar niet te laten ondergaan. De lijdensgeschiedenis is aldus. Nadat ook de Historische Commissie van de Ne derlandse banketbakkersvereniging er niet in ge slaagd was de tegenwoordige eigenaar van de bak kerij Keizersgracht 558 te overtuigen van de bete kenis van het behoud van het fraaie interieur, heeft zij foto's laten maken, een vertrouwde firma op dracht gegeven het interieur met de nodige zorg weg te nemen, zodanig, dat het later weer in elkaar gezet kan worden en het voorlopig opgeslagen op haar zolder. Van de zijde der apothekers en van het Rijksinstituut in Leiden bleek geen belangstel ling te bestaan. Misschien biedt de in het uitzicht gestelde nieuwe vakschool der banketbakkers meer ruimte om straks het interieur weer op te bouwen. Terecht merkt de heer W. Berïchoff van de voor noemde Historische' Commissie op, dat het wel zeer eigenaardig is, dat het interieur evengoed tot bakkerij kon dienen als tot een apotheek. Toen Harmen Bonn het hééft laten maken heeft het vijf tien jaar tot apotheek gediend. Daarop is het huis verkocht met het servituut, dat er geen apotheek meer in gevestigd mocht worden. Er is toen een banketbakker ingekomen en de winkel is met een onderbreking van vier jaren over een periode van anderhalve eeuw in gebruik geweest als banket bakkerij en wonder boven wonder prachtig be waard gebleven. Terecht noemt de heer Berkhoff dit iets zeldzaams. Een woord van grote lof mag hier niet achterwege blijven voor het optreden en voor de offers die de banketbakkersvereniging zich getroost heeft om het interieur te behouden. In het Gemeentemu seum te 's-Gravenhage is van 3 November tot 4 December 1949 een tentoonstelling gehouden waar de behouden gebleven collectie Delftse potten uit de apotheek van Bonn in de oorspronkelijke be timmering uit Amsterdam is tentoongesteld. De vraag rijst nu of het niet mogelijk zou zijn collectie en betimmering blijvend bijeen te brengen b.v. in het Wijnkopersgildehuis in de. Koestraat te Am sterdam. Dit huis immers, eigendom van de Vere niging „Hendrick de Keyser", zal gerestaureerd worden en daarin zal o.m. de oude Amsterdamse 'apotheek der familie d'Ailly worden opgesteld, welke uit het Stedelijk Museum te Amsterdam ver wijderd is. Het is ons niet bekend of voor de uitvoering van dit plan de nodige ruimte beschikbaar is, maar daarover valt nu misschien nog te praten. Indien ook van apothekerszijde eens wat meer belangstel ling en als gevolg daarvan wat geld zou ko men, ware hier te handelen. Wij bevelen dit plan warm aan, de ervaring leert nu eenmaal, dat het opgeslagen liggen van een betimmering op den duur niet de beste methode is om deze te conserve ren. Hoe spoediger hier gehandeld kan worden, hoe gunstiger dat is. Mr. F. L. van Lanschot Mét diep leedwezen heeft het Bestuur kennis geno men van het overlijden van zijn oud-medebestuurs lid Mr. F. J. van Lanschot, een overtuigd en geest driftig Heemschutter wiens steun en spectaculair optreden niet alleen in ons midden, maar in veler middens zeer node gemist zal worden. De Bond Heemschut heeftreden hem erkentelijk te zijn vooral voor zijn werk in Noord-Brabant en in de Commissie de W.I.L. In de Heemschutserie ver scheen van zijn hand het deeltje 21 ,,De historische schoonheid van 's-Hertogenbosch", waarin zijn le vendige geest en bezielende betoogtrant zo treffend tot uiting komen. Op het bureau van de Bond Heemschut beschik ken wij nog over een beperkt aantal exemplaren van ons orgaan, dat gaarne beschikbaar wordt gesteld om toe te zenden aan diegenen, die voelen voor de Heemschutgedachte, maar die nog niet als lid zijn toegetreden. Op uw verzoek zal hun een proefnummer met een brief van het Dagelijks Bestuur, waarin de uitnodiging staat om toe te treden, worden gezonden.Zendt U even een kaartje? 84 Het wijnkopersgildehuis in de Koestraat, na restauratie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 8