TOK KOOT OP HEEMWAGHT Ontsierende reclame De geleidelijke toeneming van ontsierende recla- me's, in het bijzonder in steden en dorpen, nood zaakt de Bond Heemschut opnieuw het geweer aan de voet te zetten. Een nieuwe vorm van reclame, welke de laatste tijd in de mode is gekomen betreft reclameborden, welke met medewerking van de plaatselijke overheden bevestigd worden aan licht masten, palen van de electrische bovengeleiding der trams, enz. Gezien het gewaardeerde streven van vele gemeen tebesturen om het aantal palen in hun gemeente zoveel mogelijk te beperken en die, welke noodza kelijk zijn zodanig op te stellen en kleuren, dat zij zo min mogelijk opvallen, menen wij, dat het aan brengen van reclameborden, juist aan deze palen, inconsequent en verwerpelijk is. Immers deze bor den hebben de pretentie te dienen als blikvanger en de aandacht te trekken. Uitgaande van het standpunt, dat in bepaalde stadsdelen, bv. die met een uitgesproken city-ka rakter, het aanbrengen van reclames toelaatbaar geacht moet worden, mits deze voldoen aan be paalde eisen van kleur, vorm en afmetingen, me nen' wij, dat toch ook hier een zekere bescheiden heid in acht genomen moet worden. Ten aanzien van het aanbrengen van reclame borden in de buitenwijken van steden en in dorpen menen wij, dat in vele gevallen gezondigd wordt tegen de eisen van goede smaak. Het voorgaan van de overheid in het aesthetisch verzorgen van onze mooiste stadsdelen moet van groot belang worden geacht. Het financiële voor deel dat dergelijke reclame's opleveren mag niet van invloed zijn op de zorg voor het stadsschoon. Deze overweging is het Dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut aanleiding geweest zich te wen den tot Gedeputeerde Staten in de elf provinciën. Intussen deelden Gedeputeerde Staten van Over ijssel mede, dat deze aangelegenheid de volle aan dacht heeft. Zodra op een door deze Staten nieuw vastgestelde verordening de vereiste goedkeuring zal zijn verkregen, zal tegen het door ons gesigna leerde euvel beter kunnen worden opgetreden. Gedeputeerde Staten van Friesland melden, dat, aangezien de provincie Friesland geen palen van bovengeleidingen' voor electrische trams heeft, ook het euvel der paalreclame's zich niet voordoet. De bestaande provinciale verordening tot wering van inbreuk'op de schoonheid van stad en land werkt in dit opzicht, althans wat de dorpen en het lande lijk gebied betreft, voldoende preventief. In een aantal bebouwde kommen van meer dan 5000 in woners is niet deze verordening, doch een gemeen telijke verordëning van kracht. Ook hier worden de paalreclames niet dan uiterst zelden en dan, naar het Gedeputeerde Staten voorkomt, steeds op verantwoorde wijze gebezigd. Gedeputeerde Staten van Noordholjand berichten reeds meermalen de aandacht van gemeentebestu ren in de provincie te hebben gevestigd op ontsie rende reclames, aangebracht binnen de bebouwde kommen der gemeenten, waartegen op grond van de vigerende „Reclameverordening Noordhol land" niet kan worden opgetreden. Een en ander heeft ten gevolge gehad, dat in de politieverorde ningen of reclameverordeningén van onderschei dene gemeenten reeds bepalingen voorkomen, op grond waarvan door Burgemeesters en Wethouders dier gemeenten maatregelen tot verwijdering dier reclames kunnen worden genomen. Bij circulaire van 10 Augustus 1949, afd. I no. 77 hebben Gede puteerde Staten de gemeentebesturen, welke nog niet over dergelijke verordeningen beschikken, uit genodigd de vaststelling van bepalingen tot het weren van ontsierende reclames alsnog bij de Raad hunner gemeente te bevorderen. Gedeputeerde Staten van Groningen .delen mede volkomen met onze klacht in te stemmen. Zij heb ben in het schrijven van de Bond Heemschut aan leiding gevonden, dit in zijn geheel over te nemen en als circulaire toe te zenden aan de gemeenten in de provincie Groningen met de mededeling dat ook zij van oordeel zijn, dat deze soort reclames bij on beperkte toepassing stads- en dorpsschoon ernstig bedreigt. Zij dringen er daarom bij de gemeente besturen op aan bij voorkomende gelegenheden aan dit gevaar de nodige aandacht te besteden. Vervanging granietkeien door klinkerkeien Een nieuw gevaar bedreigt het karakter van de kleine steden en dorpen. Het wordt gevormd door opkopers, die gemeentebesturen aanbieden om de bestaande granietkeibestrating gratis te vervangen door klinkerkeien, mits de afkomende granietkeien geëxporteerd mogen worden. De betere en fraaiere 81

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 5