werd opengesteld en tal van nog nooit gepubli ceerde bijzonderheden kunnen openbaren. De geschiedenis onzer vaderlandse kastelen is door dit zo vaardig uitgegeven boek, voorzien van fraaie illustraties, waarlijk verrijkt. SINT HUBERTUS, PATROON VAN DE JA GERS. In woord en beeld. Uitg. De Sikkel, Ant werpen. 361 blz. Nu de jacht, dank zij de Koninklijke belangstel ling, in ons land weer meer de aandacht gaat trek ken, komt uit België het wérk van Huyghebaart op een gunstig ogenblik. Dat het uit België komt is begrijpelijk, juist in het Vlaamse volksleven neemt Sint Hubertus, de laatste bisschop van Tongeren, patroon van de jagers en beschermer tegen de razernij, een grote plaats in. Huyghebaart is als jager en geschiedvorser de aangewezen auteur. Zo grondig heeft hij zijn stof doorwerkt, dat het een standaard boek is geworden dat men niet 'zon der meer voorbij kan gaan. Vlot leesbaar is het niet; aantrekkelijk is het wel, niet het minst door de overvloedige hoeveelheid afbeeldingen. De gron dige en uitvoerige documentatie o.m. van de St. Hubertusgilden, -relikwieën, -kerken, -kapellen en -altaren, de -orden en -attributen maken het tot een belangrijk boek. F. J. van Wal. [door], BY THE SIDE OF THE ZUYDERZEE.Uitg. Lankamp Brinkman. 88 blz. In aansluiting op de series platenboekjes, waarin verschenen „Holland as it is", „Amsterdam as it is" en dergelijke deeltjes over Den Haag en Rotter dam is thans, als vijfde, voornoemd werkje ver schenen. Voortreffelijke foto's ten getale van 72. Korte, maar verantwoorde teksten in het Engels en Nederlands over het leven rondom de voormalige Zuiderzee. Daardoor is dit en zijn de as it is" boekjes dankbare herinneringen voor Neder landers, maar vooral voorbeeldige en in prijs bil lijke geschenken voor onze buitenlandse gasten. ,,By the side of the Zuyderzee" laat in 72 zeer ge slaagde foto's zien, welk een landschappelijke en stedelijke schoonheid de v.m. Zuiderzeeoevers om randen. A. Rieger. [door], MEET AMSTERDAM. Uit geverij A. G. Schoonderbeek, Laren N.H. 64 blz. Eveneens een platenboekje over Amsterdam, in kleiner formaat en uitvoering dan „Amsterdam as it is". Het doet wat vreemd aan, dat deze uitge ver met een boekje komt, dat in opzet en uitvoering „Amsterdam as it is" dat een jaar eerder door Lankamp en Brinkman werd uitgegeven, op de voet volgt, met dien verstande, dat ik de foto's artistiek minder geslaagd en aesthetisch minder goed gegroepeerd acht en de teksten weinig zeg gend of zelfs onjuist. De Schreierstoren wordt een waterpoort genoemd, de ophaalbrug over de Groen burgwal heet: een laatste der Mohicanen, de ambts woning van de burgemeester blijkt hierin op de Keizersgracht te staan in plaats van op de Heren gracht. De Pollux wordt een Marine-opleidings schip genoemd. Geen gelukkige greep. DE VERSPREIDING VAN DE BEVOLKING IN NEDERLAND. Publicatie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Staatsdrukkerij. Dit rapport is het resultaat van het onderzoek naar het vermoedelijke, toekomstige verloop van de be volkingsspreiding en naar de eventueel daaraan verbonden bezwaren. Dit onderzoek werd in op dracht van de Rijksdienst voor het Nationale Plan in 1946 aangevat door het Instituut voor Sociaal onderzoek van het Nederlandse Volk. Het rapport dat een in het Engels gestelde samenvatting bevat, is verduidelijkt door 22 kaarten, grafieken en car- togrammen. Terecht vraagt Dr Ir F. Bakker Schut niet alleen belangstelling voor de uitkomsten, maar vooral voor de argumenten in dit rapport. De inhoud van dit deel beperkt zich vooral tot de vraagstelling. Zó mogelijk zal een volgend deel verschijnen, dat de vruchten van verdere studiè zal openbaar maken. De urgente betekenis der hier in aangeroerde vraagstukken maken ook voor elk een, die het behoud van schoonheid beoogt, kennis neming van dit rapport noodzakelijk. T. K. NIEUWE LEDEN Als Buitengewoon lid traden toeJ. W. W. v. Achter- bergh, Amstelveen; H. Hij mans, Dordrecht; - Ds A. Mulder, Dordrecht; - Ir J. A. G. v. d. Steur, Nijmegen; - Ir A. ten Bruggencate, Amsterdam;- Pater Raymond van Bergen, Zwolle; - Mr H. J. Knottenbelt, Scheveningen; - G. Huurman, 's-Gravenhage. Als Gewoon lid traden toe:Riet- en Strodekkers Vakfederatie, Amsterdam; - Gemeentebestuur van Laren [Gld.]; - Geschied- en Oudheidkun dige Kring van Stad en Land van Breda „De Oranjeboom", Breda. Als Donateur traden toe: Gemeentebestuur van Dordrecht; - Bedrijfshoreca, 'sTGravenhage. Sinds de mogelijkheid bestaat, individueel lid te worden van de Bond Heemschut, zijn ruim zes honderd personen z.g. buitengewoon lid geworden. Een lid schreef.ons: „Waarom zijn dat er geen zestig duizend?" Gaarne leggen wij deze vraag ook aan u voor. Met uw hulp zullen wij te zijner tijd kunnen antwoordenhet zijn er zestig duizend 96

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 20