BOEKBESPREKINGEN K. ter Laan. [samengesteld door] FOLKLORIS TISCH WOORDENBOEK VAN NEDERLAND EN VLAAMS BELGIE, Uitg. G. B. van Goor Zonen's Uitgeversmij. N.V. 503 blz. Ter Laan heeft het aangedurfd een trefwoorden- boek van onze volkskunde te schrijven en daarmee heeft hij allen, wie de heemschut van het land lief is, aan zich verplicht. Als wij ons vermeten over deze ontzaglijke arbeid opmerkingen te- maken dan zijn deze geenzins bedoeld als critiek, maar als wensen voor een volgende druk. Op blz. 137 staat als enige activiteit van de Bond Heemschut vermeld diens tentoonstelling uit 1934. Wij menen, dat de activiteit van de Bond hiermee tekort ge daan wordt en zullen de samensteller van gegevens voorzien, opdat de lezer ook duidelijk worde, dat men zelf mee kan doen als buitengewoon lid. De naam luidt verder Bond Heemschut en het stich tingsjaar is 1911 en niet 1910. Amsterdam komt er kaal af, is er niet een legende van de stichting [met de kogge] en is het verhaal van het zondige begijntje en haar graf op het Begijnhof niet vermeldenswaard? Waarom zo weinig opschriften op Amsterdamse gevels en uithangborden vermeld Men denke aan het huis met de gouden ketting op de Keizersgracht en het huis met de bloedvlekken op de Amstel. En ver dient de jaarlijkse grootse intocht van Sinterklaas georganiseerd door het initiatief Comité Amster dam [ICA] niet een extra vermelding? en wat Vlaanderen betreft zou de legende van de bakker van Eelco of Eeclo ook een plaats verdienen. Het veelbewonderde schilderij daarover hangt in de Bisschopszaal van het Muiderslot, waar in 1949 ong. 65.000 bezoekers kwamen kijken. Overigens, nogmaals hulde voor dit werk, dat voortaan onder handbereik zal staan H. C. van Dockum. [door]VAN NIEU WJAARS MORGEN t;ot oudejaarsavond in DRENTHE, Uitgeverij ,,de Torenlaan" te Assen. 165 blz. Een prettig leesbaar, geillustreerd boek, dat van Nieuw- tot Oudejaar een overzicht geeft van de, helaas deels uitgesleten, volksgebruiken in Drenthe. Al gebeurt het wannen niet meer en het aardappel- ploegen, al is de veenarbeid gemechaniseerd en werden de jaarmarkten van veemarkten, gaande weg meer pleziermarkten, en verdwenen de sche pers met de heiden, de auteur heeft goed gedaan zijn 25-jarige journalistieke ervaring in Drenthe in dit boek te bundelen. Het draagt bij, ons tot een zuiverder inzicht in het Drentse volksleven te brengen. Mej. A. W. J. Mulder, [door], HET KASTEEL AMERONGEN EN ZIJN BEWONERS, Uitg. N.V. Leiter-Nijpels, Maastricht. 193 blz. Het monumentale 17e eeuwse kasteel Amerongen en de geschiedenis van zijn aanzienlijke bezitters en bewoners heeft Mej. Mulder, die wet. assistente bij het Kon. Huis-Archief en conservatrice van- het Oranje Nassau Museum is, op verantwoorde wijze te boek gesteld. Maar ze deed meer, zij slaagde er in de stof zodanige vorm te geven, dat deze zich lezen laat als een rijke aaneenschakeling van historische verhalen. De schrijfster heeft hier voor o.m. kunnen putten uit het archief der Van Reede's, dat door de familie Bentinck voor haar 95 te geraken tot een bijzondere bescherming van de „Vecht streek", werd de Bond Heemschut door de Voorzitter onzer commissie vertegenwoordigd. Van belang is ook de samenwerking met de Stichting ,,Men- no van Coehoorn". Een bezoek werd o.a. gebracht-aan de Isabella-schans nabij 's-Hertogenbosch, met' het gevolg dat een nota werd gezonden aan de militaire autoriteiten ten einde deze schans voor verdere ontmanteling te behoeden. Voorts werd de aandacht gevestigd op de militaire academie te Breda, waar een der oude gebouwen met sloping bedreigd werd. De voltallige Commissie Stad en Dorp Noord-Brabant bracht daarop een bezoek aan Breda teneinde advies te kun nen uitbrengen. Aangezien deze aangelegenheid echter thans in behandeling is bij Monumentenzorg, wordt een actie on zerzijds voorlopig niet noodzakelijk geacht. Het aantal quaesties, dat door onze commissies in dit jaar behandeld werd, nam gestadig toe. In vele gevallen werd een gunstige oplossing verkregen veelal mede door de steun van de zijde van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Wij menen hier te moeten volstaan met te vermelden, dat deze o.a. betreffen adviezen aan het Gemeentebestuur van Aalsmeer (inzake een oude kwekerswoning), Amersfoort (demping van 'een gedeelte van de tweede stadsgracht), Brielle (bouw van een school op een bastion van de stadswal), Gouda (dempingsquaestie), Heerenveen (demping Linden- gracht) eri Huissen (sloping gedeelte van de stadswal). ,,'t Huys Brambergen" te 's-Graveland bleef mede door de activiteit onzer commissie voor sloop behoed en het werd ge restaureerd. In Aalsmeer hopen wij een overeenkomstig re sultaat te bereiken voor het enig nog overgebleven exemplaar van dit fraai type kwekershuis aldaar. Het gevaar van de demping van een gedeelte van de Oude Rijn te Woerden heeft nog steeds de aandacht van onze commissie. In verscheidene gevallen werd samengewerkt met de Com missie de Weg in het Landschap. Het is te verwachten, dat deze gezamenlijke activiteit ook in de toekomst vrucht zal dragen. Ir F. H. WARNAARS. Secr. v. d. Comm. Stad en Dorp.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 19