94 P. H. van Kessel, Gem. Architect, Graafseweg 243, 's-Her- togenbosch Ir C. J. van Oyen, Postelstraat 50, 's-Hertogenbosch J. v. d. Palen, Hoofd van de Technische Dienst v/h Bouw-, Woning- en Welstandstoezicht N.Brabant (Midden en West), Nieuwe Ginnekenstraat 38, Breda Limburg Ir J. G. van Poppeï, Voorzitter, Directeur Prov. Planologi sche Dienst, Bouillonstraat te Maastricht J. J. Miedema, Secretaris, Directeur Limb. Fed. van V.V.V.'s, Kasteel Den Halden, Valkenburg Jhr Mr R. A. Th. M. van Rijckevorsel, Burgemeester van Gulpen M. K. I. Smeets, Gemeente-Archivaris, Roermond René Smeets, kunstschilder, Beers bij Cuyk Drs J. Sprenger, architect, St. Hubertuslaan 25, Maastricht Gelderland Jhr M. J. I. de Jonge van Ellemeet, Voorzitter, Hoofd Plan bureau te Arnhem J. Wiedijk, Secretaris, architect B.N.A., „Nudenoord", Wa- geningen W. Gerretsen, architect B.N.A., Utrechtsestraat 43, Arnhem Mr A. P. van Schilfgaarde, Rijksarchivaris, Kastanjelaan 20a, Arnhem J. Vet, Directeur Prov. Geld. V.V.V., Zijpiendaalseweg 2, Arnhem Overijssel;. Ir W. K. de Wijs, Voorzitter, architect, Prinsestraat 11 Enschede Ir'J. van Noppen, wnd. Voorzitter, Hoofdingenieur-Direc teur van de Wederopbouw te Zwolle Ir J. Sluiter, Secretaris, Ingenieur Gem. Werken, Mr P. J. Troelstrastraat, 19, Enschede J. A. Veldman, Directeur Prov. O. V.V.V. te Zwolle, Huize "Schellerberg" te Zwollerkerspel Ir W. P. C. Knuttel, b.i., architect, Keizerstraat 18, Deventer Ir A. Kraayenhagen, Directeur Prov. Planologische Dienst te Zwolle, v. d. Heydenlaan 67, Apeldoorn Jan Jans, architect, v. Hogendorpstraat 7, Almelo B. J. ter Kuile, industrieel, Drienerbrakeweg 18, Enschede J. H. de Herder, architect, Rhijnvis Feithlaan 23, Zwolle Ir C. de Heer, wnd. supervisor, p/a Brink 96, Deventer Ir M. H. Wevers, architect, Grensweg 83, Hengelo Drenthe Ir J. A. M. den Boer, Voorzitter, Directeur Prov. Planolo gische Dienst te Assen J. Bakker, Directeur Prov. Dr. V.V.V.Markt te Assen J. Boelens, architect, Collardslaan 1Assen Mr H. A. Hoendervanger, Referendaris v. d.iProf. Griffie te Assen Jan Vroom, tuinarchitect te de'Punt Glimmen (Gr.) Groningen Ir H. van Halewijn, Voorzitter, Hoofdingenieur-Directeur van de Volkshuisvesting, Dilgtweg 4, Haren J. J. Leeninga, Directeur Prov. Gr. V.V.V., Oude Boteringe- straat 2, Groningen Drs Fop Brouwer, Poorthofsweg 13, Haren Ir J- Dieperinck, Directeur Prov. Planologische Dienst te Groningen Friesland Ir D. Tuinstra, Voorzitter, Directeur Prov. Planologische Dienst te Leeuwarden Mr G. F. W. Hartung, Secretaris, secr. Prov. Schoonheids commissie, Provinciehuis, Leeuwarden P. G. Bins, Directeur Prov. Fr. V.V.V., Stationsplein, Leeu warden Ir J. J. M. Vegter, architect, Harlingerstraatweg 29, Leeu warden Ir J. Vlieger, Houtvester Staatsbosbeheer te Leëuwarden Het vorige jaarverslag werd besloten met de wens, dat dit jaar de voltooiing zou mogen brengen van de registratie van onze monumenten en stedebouwkundige complexen. Dit optimis me is helaas teleurgesteld geworden. Er werden slechts vor deringen gemaakt. Verheugend was de ontvangst van de lijst der belangrijke stedebouwkundige groeperingen van de Commissie Stad en Dorp van het Oversticht: een zeer waar devolle bijdrage. Uit Zeeland en Noord-Brabant werd reeds eerder een opgave van stedebouwkundige belangrijke com plexen en van monumenten toegezonden. In dit verslagjaar is vooral het overkoepelingsvraagstuk dui delijk naar voren getreden. In elke provincie heeft het parti culier initiatief het aanzien gegeven aan een aantal regionale of plaatselijke verenigingen, bonden en genootschappen, die zich bezighouden met de bescherming, de bestudering, het behoud en het herstel van de stedebouwkundige, architectu rale of landschappelijke schoonheid. Hoewel dit initiatief zeer toe te juichen is kan niet worden ontkend dat een zo groot aantal organisaties die dezelfde of na-verwante doel einden nastreven tot versnippering van krachten en zelfs ook tot onderlinge naijver aanleiding geven. Het provinciaal be stuur, dat het grote nut van deze particuliere verenigingen erkent, wordt door deze verdeeldheid ervan weerhouden financiële steun te verlenen en streeft om deze reden ook naar meer eenheid en samenwerking. De Commissie Stad en Dorp die een landelijke organisatie vormt maar provinciaal gede centraliseerd is, acht het noodzakelijk meer eenheid in deze groepen van naast elkaar werkende particuliere lichamen te brengen. Naar haar mening zal dit doel alleen door overkoe peling kunnen worden bereikt, maar de wijze waarop, dit ge schiedt zal, naar reeds is gebleken, in elk gewest afzonderlijk bestudeerd moeten worden. De Voorzitter der Centrale Commissie heeft reeds met enkele der Provinciale commissies over dit onderwerp besprekingen gevoerd, voornamelijk in Noord-Brabant, Limburg, Utrecht en Noord-Holland en het laat zich aanzien, dat in het nieuwe verslagjaar verschillende belangrijke besluiten zullen kunnen worden genomen, die voor een doeltreffende bescherming van de schoonheid en de karakteristiek van Nederland van grote betekenis kunnen zijn. Ook met de andere provincies zal overleg worden ge pleegd. 1 Van belang is vooral ook dat door de totstandkoming van meer eenheid de mogelijkheid wordt geschapen dat de Pro vincie voor dit werk een geldelijk subsidie verleent. Algemeen toch wordt de behoefte gevoeld aan een apparaat waardoor men voortdurend op de hoogte zal kunnen blijven van alles wat er op heefnschutgebied in de provincie gebeurt. Dit ap paraat zal moeten bestaan uit een of meer personen, die over enige vrije tijd en vooral ook over een auto beschikken. De kosten die daaraan verbonden zijn kunnen door de Bond Heemschut alleen niet worden gedragen, zodat een over heidssubsidie daarvoor niet gemist kan worden. Zöwel de in ventarisatie als de mogelijkheid tot tijdig ingrijpen zal hier door bevorderd worden. De samenwerking met de Dienst van Monumentenzorg heeft zich in het verslagjaar op verheugende wijze ontwikkeld. De Voorzitter der Centrale Commissie is benoemd tot buitenge woon lid van de adviescommissie voor de schoonheid van steden en dorpen en woont in die kwaliteit de besprekirigen bij. In de grote vergadering te Utrecht, die onder voorzitter schap van een lid van Gedeputeerde Staten belegd werd om

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 18