A. G. M. Boost STADS SCHOON EN BESTRATING Steeds opnieuw trachten wij voor ons zelf te ana lyseren waarom een bepaald schilderstuk ons treft. Is het de harmonie van zijn conceptie of van zijn kleuren, de adel van het meesterschap van de schilder, de uitdrukking van de stof of de bewust making van het leven, dat ook het dode voorwerp kan bezielen Wordt de ontroering van de maker op ons overgebracht of boeit ons het spel van licht en schaduw, van vorm en kleur Mogelijk is het de sfeer die ons be vangt of de harmonie van het beeld, wdlke in ons weerklank vindt. Het gevoel, eerder dan het verstand, zou hierop wellicht het antwoord kunnen geven, zo wij daaraan behoefte hadden. Gelukkig vraagt de vreugde, die men aan de schoonheid beleeft, daarvoor geen verklaring én het is goed in dit leven die vreugde te kunnen ondergaan zonder ver standelijke analyse. Soms staan we plotseling voor een schilderij van geheel andere orde, doch in wezen van dezelfde geestelijke geaardheid; een har monische synthese van verschil lende elementen, een zekere rang schikking en ordening van de onderdelen, een gelukkig samen gaan van architectuur en stede- bouw, van landschap en bouw werk. Het is stileen straatje begrensd door simpele, evenwichtige gevel tjes; een huizenrij weerspiegelend in de gracht; een gaaf pleintje; een boerderij in haar omhulling van de erf beplanting; een kerk torentje, uitstekend boven het ge boomte; een doorkijkje onder een schemerduister poortgewelf. Ook hier, als in een schilderstuk, een veel-eenheid van stof en kleur in een harmonische ordening, waar bij de voorwerpen niet meer op zichzelf staan, doch de totale compositie een pic turaal geheel is. Het straatje is een bouw- en stedebouwkundig kleinood geworden, niet alleen doordat de hoogte van de huizen en straatbreedte een juiste verhou ding tot elkaar hebben, maar ook omdat de struc tuur van gevels en straat door afmetingen, vorm 89 Catharijnepoort te Dordrecht. foto Lichtbeeldeninstituut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 13