branden gevormd. Alle gemeenten zullen déze stichting financieel steunen. Het plan wordt thans door de gemeenten besproken. Zij zullen gelijkelijk bijdragen naar inwonertal en vervolgens naar bos- bezit en grootte der heidevelden, aldus het blad. Een grauwe, grijze vlakte, een blinde muur met schuttingen, een verarmd gebouw van de Cadi- club, een bruine wildernis en een urinoir zijn de elementen die het Rijksmuseum en het Stedelijk Museum en het Concertgebouw te zaam binden tot één machtig cultureel centrum, schrijft architect A. Ingwersen in Elseviers Weekblad. Daarmee legt hij de vinger op een van de helaas al te talrijke w'ondeplekken van de hoofdstad, die zozeer ver dient zich gaaf en in volle schoonheid aan haar vele tienduizenden bezoekers en haar honderdduizen den inwoners te tonen. In de Raad van Zaandam zijn stemmen opgegaan tegen het aanleggen van loodkabels voor de lijnen der radiodistributie tegen de voorgevels der huizen. Van de zijde, van B. W. kwam het verheugende geluid, dat de gemeente een dergelijke ontsiering aan haar eigendommen beslist niet toelaat. Na tuurlijk heeft ook de vereniging Zaans Skoon ge protesteerd. B. W. hebben bij de P.T.T. geluk kig bereidheid tot overleg gevonden. De Nieuwe Noordhollandse Courant vraagt zeer juist of dergelijke maatregelen ook niet in Purmerend kunnen wor den getroffen. En' wij voegen er aan toe, waarom niet in geheel Nederland? Juist terwijl restauratie van de kerktoren te Groede in West-Zeeuws-Vlaanderen in overweging was, sloeg de bliksem in de niet beveiligde toren en brandde deze geheel uit, zo meldt Het Vrije Volk. Groede verheugde zich juist in deze, een der wei nige torens welke het oorlogsgeweld weerstaan had. Krachtig optreden der brandweerlieden en'de be schikking over een moderne motorspuit hebben nog veel erger voorkomen.- A. G. M. B o d s t AANPLAKBILJETTEN Het is lang geleden dat het uithangbord van loge ment en herberg, pleister- en werkplaats een sie raad van smeed- en schilderkunst, een toonbeeld van het eerlijke en gedegen handwerk was; dat het schild voor bedrijf of nering zich harmonisch bij de gevel aanpaste; dat een natuurlijk gevoel voor stijl en verhoudingen, voor materialen en kleuren de ambachtsman eigen was. Toen waren geen Schoonheidscommissies, geen Verordeningen tegen allerhande ontsieringen, geen Heemschut van node. Papier was kostbaar en mocht slechts dienen voor eerbiedwaardige folian ten, documenten en met zorg gebonden boek werken. De uithangborden en -schilden hebben sindsdien plaats gemaakt voor grote schuttingen in schrille kleuren: Hier is Uw hotel, Uw eetgelegenheid, Uw speeltuin, Uw dierenpark. Het papier is sindsdien tevens intermediair tussen het product en de haas tige mens geworden, wiens vluchtige aandacht met felle middelen getrokken moet worden: drinkt dit; leest dat; poetst Uw tanden of wast Uw handen met ons product; onze waar is beter; hét voer voor kippen en katten; kiest en stemt deze of gene! In schreeuwende kleuren en grove tekening op en door elkaar geplakt, in flarden erbij hangend. Op brugleuningen, landhoofden en stijlen van kunst werken, transformatorhuisjes, gemaaltjes, loodsen, kortom alle op niet bewoonde bouwsels. Niets is 86 i Tussen den Haag en Rotterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 10