A.A.Kok GAS, ELECTRICITEIT EN BOMEN In mijn leerjaren kwam er iets nieuws: gas. Dat ging door buizen naar deftige huizen. Thuis was dat niet, daar was de petroleumlamp. Met een timmerman mocht ik mede naar een buitenplaats om daar te helpen een gasleiding aan te leggen langs een oprijlaan naar een groot huis. De lei dingen moesten komen in houten kokertjes van grenenhouten tengels. Daarvoor moest een sleuf gegraven worden, de kokertjes daarin gelegd en in de kokertjes de ijzeren gasbuizen en dan aange goten met „warme stinkerij" zoals de dame van het huis dat noerride. De mastiekpot was een ge vaarlijk ding want hij vloog op 'n keer in brand en verschroeide de boombladeren daarboven. Ik leg de de kokertjes in 't gras tussen de boomstammen en de verharde weg, menende dat in zachte grond gemakkelijker gegraven kon worden dan in de ver harde weg. Maar de timmerman zei: „ai joh, an dere kant, daar staone geen bome". Ik legde de kokers aan de andere kant van de weg, waar geen bomen waren, maar de timmerman gaf de eerste koker een schop, wees naar boven en zeide: „Bui ten die blaaje blijfe". Alhoewel ik wist, dat hij te genspraak slechts beantwoordde met een mep met 'n lat vroeg ik voorzichtig: „Waarom" Het ant woord was„Dat hoort zo". Dat was zijn antwoord steeds op al dergelijke vragen. Sedertdien liet ik gasleidingen altijd aanleggen, vele jaren lang „bui ten die blaaje". Maar nu is er electriciteit. Bij mij voor de deur, Herengracht tussen Vijzelstraat en Koningsplein, oneven zijde, moesten kabels gelegd worden. Eni ge jaren geleden werden daar alle bomen gerooid zodat we ineens een „lege gracht" zagen. Iedereen mopperde toen. Maar toen de stammen op de schuit lagen, was er geen stukje timmerhout bij, zelfs maar weinig brandhout, alleen spint en bast en wat hout geweest was leek op gemalen kaneel. Toen werden er boompjes geplant en na enige jaren werden dat al bomen, zodat 't weer een Am sterdamse gracht is geworden. Onlangs werd een sleuf gegraven, vlak langs die tot bomen geworden boompjes en daar werden electrische kabels in ge legd. Dat deed de Gemeente dus dat zal wel goed gebeurd zijn. Maar nu de vraag: waarom moeten électrische kabels vlak langs de boomstammen ko men De timmerman van de gasleidingen zal niet meer leven zodat ik het die niet meer vragen kan. NIEUWE LEDEN Als buitengewoon lid traden toe: U. H. Kollaard, Utrecht; J. G. H. Jordaan, Haaks bergen; L. Boas, AmsterdamJhr Mr M. N. van Loon, Laren N.H.; G. W. van Aardenne, Dor drecht; L. Emmeriks, Haarlem; H. Molendijk, Amersfoort; G. van Tienhoven, Aerdenhout; N. J. Vis, Wormerveer; J. Hilgeman, Linschoten. Als donateur trad toe N.V. v.h. Mispelblom Co, Zutphen. 68 Het was een schone dag, de dag van onze vergadering in Dordrecht. Met vriend Trouw reed ik over Utrecht, Vianen, Lexmond, Meenkerk en Go- rinchem naar Dordt. We waren verrukt over de mooie weg. Niet een uitgerekte autobaan, maar een echte route waar kalm rijdenden genieten van het in zon neschijn badende landschap. Bij Lexmond werden we meer dan ver rast door een alleraardigst huis, dat laag langs de weg stond en dat gesierd werd door tientallen potplanten in verschil lende soorten. Met Manna de Wijs Mouton zeggen we: „Voor het huisje staan de bloempjes in hun potjes opgeschikt. Het zijn er zovele het zijn rode, het zijn gele". De verzorgster werd gecomplimenteerd voor haar' hoveniers kunst. De bloemen waren nog mooier geweest zei de Wed. Westerhout. Van beide maakten we een foto. Trouw en ik vonden dit tafe reeltje van de door Wed. Westerhout goed verzorgde planten een waardig heemschutbeeld. J. R. K

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 8