een deur en bovenlicht van het perceel Nieuwe Haven, bewoond door de heer Doelman en een van de koepels in de tuinen, welke aan de Schepen- makersdijk uitkomen. Hoewel in dit nummer van „Heemschut" de jaar verslagen van de Secretarissen van Bond en Com missies zijn opgenomen en een verslag van de gehele dag in Dordrecht, gaf de vergadering aan leiding om er op deze plaats op terug te komen. Dit temeer, omdat de tijd voor het houden van discussies, in verband met de koffietafel en de exr cursie, krap bleek te zijn. Burgemeester H. Molendijk van Amersfoort, op komend voor zijn kernplan, kon, hoewel in milde stemming, toch niet zijn teleurstelling verbergen over het feit, dat het bestuur van de Bond Heem schut zich tot de raad der gemeente Amersfoort had gewend inzake dit plan. Dat was zijn goede recht en hij bracht het te berde op de goede plaats, namelijk in de Algemene Ledenvergadering. Afgezien van enkele onjuistheden in zijn betoog, zoals de [belangrijke] volgorde der gebeurtenissen, de vermeende aanwezigheid van een niet-lid te genstander van het kernplan in de commissie Stad en Dorp voor de provincie Utrecht, en zijn mede deling als zou het bestuur zich tegen het gehele kernplan gericht hebben, welke onjuistheden di rect al door de voorzitter van de Bond Heemschut ter vergadering werden weerlegd, maakte hij be zwaar tegen de werkwijze van het Bestuur. In het bijzonder laakte hij het afwijken van het advies hetwelk de commissie Stad en Dorp, welke hij de commissie van deskundigen noemde, had uitge bracht. Dit is een belangrijke zaak en verdient na dere bespreking en de aandacht niet alleen van hen, die ter vergadering waren gekomen, maar van de gehele Bond. In de eerste plaats is het niet juist de elf commissies van Stad en Dorp in onze provincies als commissies van deskundigen te bestempelen en daarbij de in druk te wekken alsof daartegenover het bestuur van de Bond Heemschut een groepje belangstel lenden is, dat zich naar het oordeel van zijn com missie in de provincie heeft te richten. Het bestuur wil voor niemand onderdoen in zijn waardering en. erkenning voor het werk dér com missies Stad en Dorp in de elf provincies, hetgeen in de jaarverslagen duidelijk tot uiting komt en waarvan de commissieleden zélf zeker overtuigd zijn. De elf commissies zijn door de centrale commissies voor Stad en Dorp onder voorzitterschap van Ir J. F. van Hoytema in het leven geroepen, omdat de omvang van het heemschutwerk aanzienlijk is toegenomen en omdat het wenselijk is sneller ter plaatse te kunnen optreden. Niet alleen bespaart dit tijd én reiskosten en behoeven in vele gevallen de leden van het Dagelijks Bestuur niet voor alle gevallen naar alle windstreken te reizen om zich ter plaatse op de hoogte te stellen, maar bovendien worden veel meer leden in het directe heemschut werk betrokken. Het spreekt vanzelf, dat als leden van een provinciale commissie diegenen worden uitgenodigd, die deskundig zijn op een bepaald ge bied van heemschut. In verschillende gevallen nemen de commissies initiatief of plegen ter plaatse overleg om behoud van schoonheid te bewerkstelligen, in andere ge vallen maken zij een rapport op of brengen zij ge vraagd of ongevraagd advies uit aan het Dagelijks Bestuur van de Bond of doen voorstellen voor een request; bovendien houden zij zich bezig met de inventarisatie in haar provincie. In dit speciale geval heeft het Dagelijks Bestuur, de commissie om advies verzocht. Dit advies was onder voorbehoud inderdaad gunstig voor Amersfoort. Het werd in de vergadering van het Algemeen Be stuur van de Bond behandeld en ondervond zoveel oppositie, dat terstond besloten werd een delegatie uit Algemeen Dagelijks Bestuur, aangevuld met een verkeersdeskundige en afgevaardigden uit de commissies Stad en Dorp en de Weg in het Land schap naar Amersfoort af te vaardigen voor een bezoek ter plaatse. Het resultaat hiervan was het request, zoals dat in het Augustusnummer van „Heemschut" op blz. 64 staat vermeld. Duidelijk blijkt daaruit, dat het bestuur zich niet tegen het kernplan in zijn geheel keert, maar tegen de dem ping van de beek. Het verzoekt dan ook ten aan zien van deze beek eerst de ontwikkeling van het verkeer te volgen alvorens tot demping te besluiten. Hoewel het advies van de commissie Stad en Dorp aan het Dagelijks Bestuur een interne aangelegen heid betrof, heeft toch het bestuur gevolg gegeven aan het verzoek van de betreffende Wethouder van Amersfoort om inzage van het advies van de com missie. Uiteraard kon dit pas gezonden worden na dat het verzoek in een bestuursvergadering behan deld en bekrachtigd was. Onze Commissie de Weg in het Landschap heeft bovendien, met het zwaar tepunt op het verkeers-technische deel van het vraagstuk, een advies opgesteld en zelf een request gezonden aan de gemeenteraad, hetwelk zich even eens tegen demping verzette. Dat hier een fout zou zitten in de werkwijze van de Bond Heemschut kan door ons niet ingezien worden, temeer niet waar deze handelwijze door het volledige Dagelijks Bestuur is behandeld en goedgekeurd. Natuurlijk zou hier nog de deskundigheid van de leden 66

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 6