VERSLAG VAN DE WERKZAAMHEDEN VAN DE COMMISSIE „HEEMSCHUT EN DE JEUGD" September 1948 September 1949 De Commissie Heemschut en de Jeugd heeft ook in het afgelopen jaar op bescheiden wijze haar werkzaamheden voortgezet in het belang van de verspreiding der heemschut-gedachte onder de jeugd. De toevoeging „op bescheiden wijze" be oogt aan te duiden, dat helaas slechts een betrek kelijk klein deel der problemen op dit terrein kon worden bestudeerd en waar mogelijk aangepakt om tot oplossing er van te geraken. De Commissie bestaat thans uit 14 leden, die elk op hun terrein overbelast zijn met werkzaamheden en dientenge volge slechts in beperkte mate in de gelegenheid zijn tijd vrij te maken voor vergaderingen en be sprekingen; bovendien wonen velen ver van 's-Gravenhage en zijn ook daardoor niet altijd in de gelegenheid de bijeenkomsten bij te wonen. Een en ander betekent echter geenszins, dat het bescheiden werk, door de Commissie verricht, een bescheiden betekenis heeft. Het komt ons voor, dat juist de beperking der werkzaamheden dit jaar ge leid heeft tot de tenuitvoerlegging van enkele zeer belangrijke zaken. Zo is in dit jaar de Heemkalender „In en Om de Hofstad" gereed gekomen. De betekenis daarvan is wel zeer groot, als men nagaat, dat door de ver spreiding onder de jeugd, die de lagere school ver laat, alleen al enkele duizenden jongens en meisjes bepaald worden bij de schoonheid van hun stad. Op deze wijze zal het aantal inwoners van Den Haag, dat via deze kalender de schoonheid van de stad leert kennen [het is nl. heel vaak zo, dat het plaatje van het overigens bekende stadsdeel, de huisgenoten er meestal toe brengt nog eens ter plaatse te gaan kijken of het wel zo mooi is] sterk uitbreiden, temeer, daar de kalender inge richt is voor een gebruik gedurende enkele jaren achtereen. Het Dagelijks Bestuur der Commissie heeft, voor zover haar zulks mogelijk was, diverse exemplaren beschikbaar gesteld aan personen en instanties, waarvan verondersteld mag worden, dat zij bereid zijn, in hun omgeving de verschijning van een dergelijke kalender voor de jeugd te bevorderen. In dit verband moge gewezen worden op het feit, dat de Heren Wethouders van Onderwijs der grote gemeenten elk een kalender is aangeboden door de voorzitter van de Commissie, terwijl eveneens een exemplaar aangeboden werd aan de Minister van O. K. W., de hoofdinspecteurs van het L.O. en Kweekschoolonderwijs en verschillende Hoofd ambtenaren van het Departement van O. K. W. Als tweede onderwerp, waarmee de Commissie zich bezig gehouden heeft, worde hier genoemd de instelling eventueel van een zogenaamde „Heem- schutdag". Reeds vorig jaar werd dit plan bespro ken en waren de leden der Commissie van oordeel, dat een dergelijke Heemschutdag voor de bevorde ring van de Heemschutgedachte ongetwijfeld van grote betekenis zou zijn. Alleen: men wilde vooraf gaarne onderzoeken in hoeverre bijv. bij het On derwijs en de Jeugdbeweging belangstelling voor dit plan zou bestaan. Tijdens de vergadering van de Raad van Afge vaardigden van de Nederlandse Jeugdgemeen schap, waartoe de voorzitter en de secretaris der Commissie Heemschut en de Jeugd waren uitge nodigd, heeft laatstgenoemde in een uitvoerige be schouwing doel en inrichting van deze Heemschut dag uiteengezet. De belangstelling van de zijde der afgevaardigden uit de Nederlandse Jeugdbeweging was zeer groot. Op verzoek van de voorzitter van genoemde Raad van Afgevaardigden heeft later de secretaris der Commissie in het orgaan van de Nederlandse Jeugdgemeenschap „Vrije Vaart" een uitvoerig artikel gepubliceerd over de betekenis der Heem schutgedachte in het kader der jeugd vorming. De grote belangstelling van de zijde der lezers [es sen] bracht de Redactie van vermeld orgaan ertoe de secretaris onzer Commissie te verzoeken een tweede artikel te schrijven, hetgeen dan ook ge schied is. Tijdens de opening van de Jeugd week 1949 heeft de voorzitter van onze Commissie, in de rede, welke hij namens de Minister van O. K. W. hield ter gelegenheid dezer Jeugdweek, mede de aandacht gevestigd op het werk van de Commissie Heemschut en de Jeugd. In het orgaan „De Boeg", maandblad van de Bond van Neutrale Scholen in Nederland en voorts in het weekblad van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, heeft de secretaris uitvoe rig geschreven over Heemschut en Jeugd, de instel ling van een Heemschutdag, Heemschut en Onder- 78

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 18