silhouet van de Zuiderzeestad ernstig geschonden zou worden. Het verzoek werd ingewilligd. Ontwerp Wederopbouwwet. Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal werd een adres gericht met uitnodiging, in de Wederopbouw wet, de bepaling van art. 7 van het K.B. van 7.5.'45 op te nemen, opdat geen vacuum zou ont staan, van welke gelegenheid gebruik zou kunnen worden gemaakt om tot sloping of ander onherstel baar verlies van monumenten over te gaan. Bergen. In samenwerking met de Comm. Stad en Dorp en op uitnodiging van B. W. werd in een uitvoerig rapport het standpunt van Heemschut kenbaar gemaakt inzake de bestemming van de Oude Hof. Aangedrongen werd op het onbebouwd laten van het gehele gebied van de Oude Hof, het Maesdammer bos en het z.g. Paradijs en dit gebied tot natuurmonument te bestempelen. Huissen. Een uitnodiging van B. W. om de me ning van Heemschut kenbaar te maken over de voorgenomen sloping van de laatste resten van de vestingwal leidde tot het advies-niet tot sloping over te gaan. B. W. besloten een hiervan af wijkend advies van het Gelders Genootschap te volgen, voerden de stadsmuur welke op de Gem. Monumentenlijst stond en welke, dat niettegen staande, reeds voor een groot deel ten behoeve van de woningbouw was gesloopt, van deze lijst af en gaven vergunning tot verdere afbraak. Aerdenhout. In samenwerking met de W.I.L. werd in een adres aan de Gemeenteraden, daarna aan Gedeputeerde Staten, aangedrongen op behoud van het tolhuis. Het behoud is voorlopig verzekerd. Amersfoort. Aan de gemeenteraad werd geadres seerd met verzoek inzake het z.g. kernplan diens goedkeuring ten aanzien van de demping der beek op te schorten en de ontwikkeling van het verkeer te volgen, in verband met de ontworpen Rijksver keersweg, alvorens tot een zo ingrijpende maat regel over te gaan als de demping van de beek. Na dat de gemeenteraad het kernplan had aangeno men zonder het door de Bond geadviseerde voor behoud, is geadresseerd aan Gedeputeerde Staten met verzoek aan het voorgenomen plan tot dem ping van de beek hun goedkeuring te onthouden. Schoorl. Bij Gedeputeerde Staten werd geprotes teerd tegen het voornemen van het gemeentebe stuur om barakken van de v.m. Duitse weermacht in het duingebied te verbouwen tot woonhuizen, hetwelk uit een oogpunt van volkshuisvesting zo wel als landschapsschoon ontoelaatbaar wordt ge acht. 'Zwollerkerspel. Bij Gedeputeerde Staten werd ge adresseerd tegen de ruchtbaar gemaakte plannen om een nieuwe electrische centrale te bouwen in het nog ongeschonden IJssellandschap tussen de buurtschappen Oldeneel en Harculo. In overwe ging werd gegeven hiervoor een plaats aan te wij zen b.v. ten Noorden van Zwolle, waar een minder nadelige invloed op het bestaande landschap te verwachten is. Naar vernomen werd maakt de plaatsbepaling der centrale thans opnieuw een punt van bespreking uit, dit keer in overleg met de Prov. Plan. Dienst in Overijssel. Bergen MH. Aan de Minister van Marine werd een adres gericht met uitnodiging het oude militaire vliegveld, dat aan het boscomplex „De Oude Hof" grenst, in een landschappelijk zo aantrekkelijke en rustige omgeving niet opnieuw op deze plaats te doen inrichten. DenBriel. Aan B. W. werd in een adres ontraden een nieuwe meisjesvakschool te doen bouwen op bastion IV van de fraaie stadswallen. Daar de toe ristische betekenis van Brielle door de afdamming van de Brielse Maas eer toe- dan af zal nemen, moet het wenselijk geacht worden, dat het gemeen tebestuur bijzondere zorg besteedt aan het behoud van het stadsschoon. Edam. Aan de directie van de Ned. Spoorwegen werd een verzoek gericht om enige afgedankte spoorwagens, die een storend object vormen in Edam, te verwijderen. Hattem. Een adres aan Gedeputeerde Staten had tot resultaat, dat het goedkeuring onthouden werd aan de herziening van het uitbreidingsplan. Tot de overige quaesties die in behandeling waren bij het secretariaat van de Bond Heemschut en die geen aanleiding gaven tot het verzenden van re- questen of die nog in behandeling zijn, behoren 45 gevallen w.o. restauratie van huizen te Amster dam, Haarlem, Dordrecht, Deventer, Hoorn, Ar- cen, Groenloo, Dronrijp, Groningen, Buren, be houd van waterputten in Z. Limburg, van fort Blauwkapel in Maartensdijk, buitenreclame's, in dustrievestiging, woonwagenkampen, autobelten, noodwoningenbouw, het wetsontwerp rechtsher stel landbouwgronden enz. Moge deze opsomming een indruk hebben gegeven van de aard en de omvang der werkzaamheden, die bestuur en bureau van de Bond in het verslagjaar hebben verricht en moge zij de overtuiging sterken, dat êen aanzienlijke vermeerdering van het leden tal en een versteviging van de geldmiddelen drin gend nodig zijn om de waarlijk nationale zaak te dienen: het waken voor de schoonheid van ons land. 9 September 1949 TON KOOT Secretaris van de Bond Heemschut. 76

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 16