Juni '49 in.het Muiderslot, waar de Directeur van de A.N.W.B., tevens secretaris van onze Com missie „De Weg in het Landschap", de heer A. G. M. Boost, een inleiding over de historische ontwik keling van de weg in het landschap hield. Bureau Het Bureau van de Bond kon alsnog gevestigd blijven op de Leidsegracht 60 te Amsterdam. Po gingen om een betere behuizing binnen het kader van onze geldmiddelen te verkrijgen mochten nog niet slagen. Het kantoormeubilair werd met een archiefkast- en rek uitgebreid. Commissies Zoals uit de verslagen van de secretarissen der commissies zal blijken nam ook hun werk in het verslagjaar toe. Meer en meer wordt de werkwijze gevolgd, bij alle belangrijke kwesties de adviezen van de Commissies voor Stad en Dorp in de pro vincies en van de W.I.L. in te winnen alvorens het Dag. Bestuur zijn mening kenbaar maakt. Slechts in één geval nl. betreffende het kernplan Amers foort kon het Dagelijks Bestuur zich niet met het advies van de Prov. Comm. verenigen en werd na onderzoek ter plaatse door een daarvoor gevormde afvaardiging uit Dag. Bestuur, Alg. Bestuur en de Comm. v. Stad en Dorp en de W.I.L. een advies gericht aan de gemeenteraad. Dat de samenwer king met de commissies in doeltreffendheid toe neemt is niet in het minst te danken aan de toe wijding waarmee de secretaris van de W.I.L., de heer Boost en de secr. van de Centrale Commissie Stad en Dorp, Ir Warnaars, bezield zijn. Dat naast hun drukke ambtsbezigheden geen moeite hun te veel is om voor Heemschut op de bres te staan kan niet genoeg gewaardeerd worden. Een woord van lof voor de secretarissen der 11 provinciale com missies Stad en Dorp. Alleen zij, die op de hoogte zijn van de achtergrond, zullen beseffen hoeveel plaatselijke kennis vereist en hoeveel werk ver richt moet worden om in een kort en krachtig rapport samen te vatten, waarom het een heem- schutbelang is, dat een plan hetwelk aantasting van schoonheid inhoudt, niet wordt uitgevoerd, dan wel op andere wijze tot stand komt. Meermalen moeten in énkele weken tijds bezwa ren worden geformuleerd en ingediend tegen plannen, waar overheidsdiensten of particuliere bedrijven met een staf van beroepspersoneel jaren lang aan hebben gearbeid. Wij beseffen veel te vergen van onze medewerkers, maar wij doen dit in het vertrouwen, dat zij zich beloond zullen achten, als het dan gelukken mag een stuk landschaps- of stedeschoon te behouden, voor het hedert en het nageslacht. Orgaan Bij het tweemaandelijks verschijnende orgaan „Heemschut", dat in samenwerking met de fa. Allert de Lange wordt uitgegeven, wordt gestreefd het naar inhoud en typografie zodanig samen te stellen, dat het ook buiten de ledenkring belang stelling trekt. Niet alleen als contactorgaan, maar ook als strijd middel en voor de propaganda wordt het door het Bestuur van groot belang geacht, zodat de hoge kosten welke dit geïllustreerde orgaan vergt wel besteed worden beschouwd. Ook in dit geval zou een belangrijke uitbreiding van het ledental wel kom zijn en een verlaging van de stukkosten be tekenen én een verlichting van de exploitatie. Het aanbod van vele artikelen van actueel belang ver hinderde gevolg te geven aan ons voornemen ook dit jaar speciale nummers samen te stellen. Het ligt thans in de bedoeling zo mogelijk nog in dit kalenderjaar, een speciaal nummer in de Neder landse en een in de Maleise taal te wijden aan de monumentenzorg in Indonesië. Dit hopen wij te volvoeren in nauw contact met het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen en de Stichting voor Cul turele Samenwerking. Uit de kring van onze leden blijven wij grote prijs stellen op gedocumenteerde berichtgeving en toezending van foto's. Het zou in het belang van ons werk zijn, als onze leden meer nog dan voorheen het orgaan ter kennis brachten van hun omgeving, omdat herhaaldelijk blijkt, dat het nog niet de bekendheid geniet, die wenselijk zou zijn. Elk nummer van ons orgaan wordt naar alle in stanties gezonden, welke in dat nummer genoemd worden en naar al diegenen, van wie gemeend wordt, dat het kennisnemen van betekenis is. Heemschutserie en -bibliotheek De heemschutserie blijkt de belangstelling te blij ven genieten die deze zo handzame en in prijs zo billijke boekjes verdienen. Vele herdrukken van deel 1 zelfs zeven en acht nieuwe delen kwamen tot stand, zodat de gehele serie thans 68 delen be slaat. In het verslagjaar werd met de Beneluxge- dachte als leiddraad, een viertal Belgische stede boekjes samengesteld, nl. van Antwerpen, Meche- len, Turnhout en Brugge. In de Heemschutbiblio theek verschenen 4 delen w.o. een standaardwerk „Duizend jaar bouwen in Nederland", hetwelk in het bijzonder de bouwkunst van de middeleeuwen behandelt. Het ligt in de bedoeling het door een tweede deel te doen volgen. 74

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 14