in de Bond Heemschut blijkbaar genoeg gezond verstand om te beseffen, dat de moeilijke econo mische situatie van Nederland nu eenmaal nood zakelijkerwijs offers vergt, maar er heerst de ern stige wil om de aantasting van schoonheid in stad, dorp en langs de weg tot minimale afmetingen terug te brengen en het scheppen van nieuwe schoonheid waar mogelijk met kracht te bevor deren. Samenwerking De aard en omvang onzer acties, die zich over breed terrein uitstrekten maakten samenwerking met vele officiële instanties wenselijk en nodig. In de eerste plaats dient vermeld, die met het Minis terie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarmee een gewaardeerd en vruchtbaar contact bestaat. Daarnaast moeten genoemd worden de Rijksdiensten voor de Monumentenzorg en die van het Nationale Plan, verder de Provinciale Plano logische Diensten, die van Volkshuisvesting en Welstandstoezicht. Onder onze leden-verenigingen was in het bijzonder nauwe samenwerking met de Contact-Commissie voor Natuur- en Landschaps bescherming, met de Ver. De Hollandsche Molen, de Stichting Menno van Coehoorn, met de Kon. Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., die o.m. in het verslagjaar kolommen van zijn tijdschriften wijdde aan heemschutnieuws en vele plaatselijke verenigingen, met wie gegevens werden uitgewis seld en zo nodig gezamenlijke acties ondernomen. Afzonderlijk moge worden vermeld de aangename verstandhouding met vele burgemeesters, die bij herhaling inlichtingen vragen en advies inwinnen dan wel op hun beurt ons inlichtingen verstrekken. Dat vooral dit laatste in toenemende mate en eige ner beweging geschiedt, wordt door ons als een bewijs van vertrouwen beschouwd, dat ons sterkt in de overtuiging dat naast de officiële diensten, welke zich op het gebied van de bescherming van de schoonheid bewegen, er een belangrijke taak te vervullen blijft voor de Bond Pleemschüt, die im mers in deze de verpersoonlijking is van het particulier initiatief. Bestuur Een zeer toegewijd lid, dat hoewel sedert 1947 geen deel meer uitmakend van het Algemeen Bestuur, daar 33 jaar een werkzaam aandeel in heeft gehad ontviel ons, Edo J. Bergsma. Mensen bezield met de grote liefde voor ons land, met pioniersdrang en de gave van het vooruitzien, zo als de onvergetelijke Edo Bergsma die bezat, zijn in deze tijd zo van node bij de zware taak ter be- scherming van de schoonheid van ons land. Onverwacht kwam het bericht van overlijden van het lid van het Alg. Bestuur de heer J. L. Tadema, trouw heemschutter en steunpilaar van de vereni ging „Haerlem". Hun beider nagedachtenis is ons dierbaar. Er kwam een wijziging in de samenstelling van het Algemeen Bestuur door het aftreden van Mr F. J. van Lanschot, wie om zijn grote verdiensten voor het heemschutwerk een oorkonde werd overhan digd, waarin de dank van de Bond Heemschut werd vertolkt voor diens bezielende aanvoering in het bijzonder in de stad van zijn hart: 's Hertogen bosch. Uw vergadering benoemde tot nieuwe le den van het Algemeen Bestuur, de heren Ir J. D. M. Bardet, D. F. Lunsingh Scheurleer en A. Oos- terlee. Herkozen werden de heren H. Cleyndert Az. en C. W. Royaards. De voorzitter van de Bond Heemschut werd be noemd tot lid'van het bestuur van de Nederland- sche Kasteelen Stichting. Het Dagelijks Bestuur kwam niet alleen maande lijks vrijwel steeds voltallig bijeen ter bespreking van de heemschutzaken, bovendien bleken enkele extra vergaderingen nodig om de veelheid van ge vallen, welke het bureau bereikten, af te doen. Het Algemeen Bestuur kwam bijeen op 22 Dec. '48 ie Amsterdam, waar de wnd. Stadsarchitect Ir J. Leupen een inleiding hield over de Gemeentelij ke zorg voor Amsterdam's monumenten en op 29 73 Dordrecht, Cathrijnepoort. foto Bram Soffree

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 13