38ste JAARVERSLAG VAN DE BOND HEEMSCHUT VAN SEPTEMBER 1948 TOT SEPTEMBER 1949 j Als met dit verslag het 38e verenigingsjaar van de Bond Heemschut wordt afgesloten in verheugenis, dan is het, omdat in dit jaar H.M. Koningin Juliana zich bereid verklaarde het Beschermvrouw schap van onze Bond te aanvaarden, nadat H.K.H. Prinses Wilhelmina de wens te kennen had gege ven zich als zodanig terug te trekken. Dat in een tijdperk van 35 jaar twee achtereenvolgend rege rende Landsvrouwen bereid bleken Haar naam aan die van onze Bond te verbinden wordt door ons beschouwd als een eer, die wij in oprechte zin waardig willen zijn. Wij streven er bij voortduring naar onze nationale taak: te waken voor de schoon heid van Nederland, in overeenstemming daarmee ten uitvoer te brengen. Als daarnaast in dit verslag teleurstelling opwelt bij het overzien van de achter ons liggende gebeur tenissen, dan is dat, omdat de schoonheid zo vaak moet worden opgeofferd om een direct belang te dienen. Een groot land, dat beschikking heeft over uitge strekte gebieden kan zich in dit opzicht nog wel eens wat veroorloven. Een klein land als Neder land, met de grootste bevolkingsdichtheid ter we reld, is echter uitermate kwetsbaar. Vrijwel elke nieuwe weg, elke stadsuitbreiding, elke nieuwe fa briek, elke vergroting van militair oefenterrein, elke nieuwe aanleg van hoogspanningsleidingen vraagt thans offers aan landschappelijk schoon, aan het zo broodnodige recreatiegebied. De Bond Heemschut wordt daardoor voortdurend in nieuwe acties gewikkeld, ja is zelfs herhaaldelijk in verschillende acties tegelijk betrokken, die de grootste inspanning vergen van zijn medewerkers. Deze medewerkers, wier toewijding boven lof is, zijn allen leden, dus vrijwilligers, die hun kennis en veelal beperkte tijd in dienst stellen van ons doel. Hun aantal is te gering om tegen de ontzaggelijke taak te zijn opgewassen, de geldmiddelen welke de Bond ter 'beschikking kan stellen zijn ontoereikend. Daarom moet in dit jaarverslag de noodkreet op gaan, die zich richt tot de velen in Nederland, wie de schoonheid van ons land ter harte gaat. Wij vertrouwen, dat, gezien het nationale belang van •deze zaak, de dagbladpers onze roep wil overne men ons ledental moet met enige duizenden toenemen. Vergroting van het aantal leden betekent een ver hoging van de dam, welke wij optrekken tegen de vloedgolf van aantastingen van stede- en land- schapsschoon. Indien het werk van de Bond Heem schut zonder vrucht bleef zou het onverantwoor delijk zijn, dit beroep te doen. De bewijzen zijn er, dat herhaaldelijk op succes geboogd kan worden, indien Heemschut tijdig wordt ingelicht, zodat zijn deskundige plaatselijke en provinciale mede werkers adviseren kunnen en indien daarna met de betrokken instanties over het redden van de bedreigde schoonheid in overleg getreden, dan wel bij haar gerequestreerd, kan worden. Deze werkwijze wordt pas effectief, wanneer een groter aantal Nederlanders zich om de Bond Heemschut schaart en diens geldmiddelen ruimer worden. Zelfs in deze tijd van bezuinigingen moet een mi nimum contributie van 7.50 p. jaar voor indi viduele leden als goed besteed worden beschouwd, omdat men met dit luttele bedrag niet alleen reeds bijdraagt aan het werken voor het behoud van Néerlands schoonheid, maar men daarvoor ook het geïllustreerde orgaan 6 X per jaar krijgt toe gezonden. Leden In het afgelopen jaar moest helaas een verlies ge boekt worden wegens sterfgeval en om reden van bezuiniging van 71 buitengewone leden, 2 gewone leden en 1 donateur. Daar staat tegenover een winst van 69 buitengewone leden, 8 gewone leden en 2 donateurs, waardoor het totale ledental thans bedraagt 110 gewone leden, zijnde verenigingen die ieder een deel van de heemschutgedachte na streven en vele. gemeenten, 65 donateurs, waar onder de provincies en gemeentebesturen en 611 buitengewone leden, nl. individuele leden. Hier dient onmiddellijk aan toegevoegd, dat de kracht welke de Bond tot nog toe heeft kunnen ontwikkelen minder te danken is aan het getal dan wel aan het gehalte zijner leden. Niet alleen is er een geregelde toevloed van berichten, adviezen en ar tikelen voor het orgaan, maar bovendien zijn deze gegevens behoorlijk gefundeerd. Zelden bereiken ons uit de ledenkring onbenullige klachten. Er leeft 72

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 12