bouw binnen gingen het plein er voor hebben rondgezien, opge merkt zullen hebben dat op dit plein alleen reeds een bezem die ontsierende reclame weg veegt nuttig werk zou kunnen doen. Zo komen wij vandaag dan niet alleen om te zien, om iets te ondergaan, maar zo mogelijk ook wat te brengen: de gedachte uit te zaaien dat de bewoners vaneen stad als Dordt de plicht hebben, de schoonheden van hun stad te bewaren en zo mogelijk te her stellen. Moge ons Heemschut- bezoek aan Dordrecht in dezen bevruchtend werken! Ons bezoek zou zeker niet goed kunnen slagen, als wij geen hulp ontvingen van bevriende en met ons doel sympathiserende Dordte- naren. Gaarne zou ik hier als in troducé de waarnemend archiva ris van Dordrecht Ds A. Mulder welkom hebben willen heten, die op zich genomen had ons hier van middag met enkele helpers rond te leiden. Helaas verhindert plotse linge ongesteldheid hem, hier aan wezig te zijn. Laat ik hem hier mogen dank zeggen voor de voorbereiding van onze wandeling, en zijn helpers bij voorbaat voor hun geleide. Maar het gaat vandaag bij ons niet alleen om Dor drecht. Ik wil hier niet vooruitlopen op de versla gen, die onze secretaris en de secretarissen van on ze commissies zullen uitbrengen, en die ons over de activiteit van onze Bond in het afgelopen jaar zul len verhalen, maar wel alvast daaruit de conclusie trekken, dat ons gehele land bij voortduring onze aandacht vraagt. Overal dreigt onze gevaarlijkste vijand, de afgod verkeer, inbreuk te maken op de oude schoonheid van stad en land, terwijl zijn dommelende helper,de onverschilligheid tegen over het schone, hem daarbij gewillig de hand reikt. Tegen de eerste moet de voet dwars gezet worden; de tweede moet dooreengeschud en wak ker gemaakt worden. Ik behoef u slechts naar de inhoud van het laatste nummer van ons blad te verwijzen om u van de juistheid hiervan te overtui gen. En bij die gevechten hebben wij de hulp van ons gehele volk nodig. Maar te weinigen staan er nog steeds aan onze kant. Ons ledental blijft sta- tionnair, vooral wat de particuliere leden be treft. Zouden de hier aanwezigen zich er niet eens voor kunnen spannen ons ledental te vergroten, gevolg gevend aan de bekende slogan, dat elk lid ten minste één nieuw lid moet aanbrengen Dat ook dames in onze ledenkring hartelijk welkom zijn spreekt wel van zelf. Ik eindigde mijn openingswoord in onze vorige Algemene Vergadering met de wens, dat onze be schermvrouwe, Koningin Wilhelmina, na de 24 jaar dat zij haar Koninklijke bescherming over on ze Bond had uitgestrekt, ons nog vele jaren als Prinses Wilhelmina haar hoge bescherming zou willen verlenen. Het is echter anders gelopen: Prinses Wilhelmina heeft gemeend, na haar aftre den als onze Koningin ook haar beschermvrouw schap te moeten neerleggen. Wij zijn gelukkig dat Koningin Juliana deze taak van haar Moeder heeft willen overnemen en het beschermvrouwschap van onze Bond heeft willen aanvaarden. In de hoop dat ook onder haar bescherming onze Bond zijn activi teit ten behoeve van het Vaderland moge behou den, en zo een periode van innerlijke bloei moge beleven, open ik deze 38ste Algemene Vergadering van onze Bond. 71 Uitzicht op de stad Dordrecht vanaf de Groote kerkstoren. foto Bram Soffree

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 11