rakter weer op ons laten inwerken, zullen wij hoé langer hoe meer ervaren hoé 'n groten dank wij zijn verschuldigd aan het iniatief van het Hoofd van dén Dienst der Bruggen. Hij toch trotseert de op merkingen der hedendaagse fanatici. De vorm dezer brug, door eeuwenlange praktijk gegroeid, is zö rationeel als een aanhanger van het Nieuwe zelfs niet in zijn dromen kan phantaseren. Zulk een vorm is ook niet te ontwerpen; zonder vooropzet ontstaat zij. Zij is als een stuk gereed schap, gegroeid uit de hand; een vorm, waaraan niets is toe, noch af te doen. Ziet, de andere, oude brug, ontstaan uit het teken potlood en aan de zucht modern te zijn elke tijd meent zijn tol te moeten betalen dus een ijzeren brug. Het bleef een hinken op twee gedachten: geen strakke, ijzeren balk, maar een gebogene, zo dat de welving der brug de oude benaderde. En waar de brug moest worden verbreed, de oude pijlers niet werden gesloopt, kwam de gebogen balk op georamenteerde, gietijzeren consoles te liggen. Het tekenpotlood vond het nodig deze constructie te ver fraaien door een geprofileerden hardstenen band over de balk te leggen en op dien band plompe hardstenen hoofdbalusters te plaatsen, waartussen een peuterig ijzeren hek. Het resultaat: een druk, onlogisch geheel. Ga aan de overzijde der Prinsen gracht staan en onderga de aan blik van het complex der brug gen, dan wordt de dank steeds groter. De bekoring, die van een brug uitgaat, hangt ook af van den door kijk. Deze is bij een stenen wulf- brug ruimer door het dunne brug dek op de boog; de brug heeft weinig „vlees". De eveneens door- foto archief B.H. zichtige, niet opvallende leuning werkt daaraan mee, Als eenvoud het kenmerk van het ware is, dan wordt dit zeker door dit type bewezen. Van „ontwerp" is feitelijk geen sprake. Wat is het in wezen? Een halfcirkel vormige, of getermijnde boog daarover, en over de landhoofden een flauwe gebogen lijn. Ziedaar allesWat moeten wij nu feitelijk de brug noemen? De landhoofden, als voortzetting der kaden, of de boog? Laat af dit analyseren! Het is een organisch geheel, zelfs wat het materiaal betreft: baksteen, afgedekt met een dunnen band natuursteen. Deze band vervult een dubbele functie hij begrenst de wallekanten en de brug. De leek ziet een eenvoudige bakstenen muur. Hij weet niet kan het ook niet weten welke tech nische oplossingen er achter die muur liggen ver borgen. Daarom geven wij een plaatje van de brug in wording. De leek behoeft de technische vraag stukken ook niet te weten. Laat hem dankbaar zijn voor het uiteindelijk bereikte. Amsterdam, 15 Juli 1949. Bram Soffree DE OUDE RIJN TE WOERDEN IN GEVAAR? In 1925 schreef de toenmalige Secretaris van de Bond Heemschut, arch. A. A?Kok in het orgaan over de plannen tot demping van de Oude Rijn in Woerden, welke destijds reeds de aandacht van de Bond trokken. De aanwonenden hadden bij de gemeenteraad een voorstel tot demping ingediend,5 doch deze aanslag op het stadsbeeld werd, voornamelijk dank zij de hoge kosten die de uitvoering van de plannen met zich zou brengen, afgewend. Hoewel er in de daaropvolgende jaren veel ver anderde en men in breder kring belangstelling en 52 De brug voltooid

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 8