TON KOOT OP HEEMWACHT Dat men nog wonderlijke opvattingen koestert in zake de heemschut van ons land bleek dezer dagen weer eens duidelijk. Iemand wiens opvattingen overigens wel respecta bel zijn meende in volle ernst dat hij een heem- schutbelang diende, als hij zijn stem gaf aan het plan om de ruïne van het Valkhof te Nijmegen te doen „herleven" en er een katholieke universiteit te bouwen. Heemschut is het, de ruïne, die in haar soort schoon is en onze bescherming verdient, te behouden. De monumentaliteit van het oude Valkhof, zoals die eens het silhouet van Nijmegen beheerste is ver loren. Frederik Barbarossa heeft de oude burcht van Karei de Grote, na de verwoesting door Noor mannen en Lotharingen in 1155 herbouwd. Het werd een burcht van de Geldersen, het werd stad houderlijk verblijf. Na het vertrek van stadhouder Willem V werd het historische gebouw voor afbraak verkocht en gesloopt. Het ware heemschut geweest dat te voorkomen! De twee voormalige heidense kapellen (op verzoek van Karei de Grote in 799 door Paus Leo III gewijd) bleven voor sloping ge spaard! Ze zijn thans tot ruïnes vervallen, doch schoon ge noeg om nu nog op bescherming aanspraak te maken. Terecht vraagt architect Arthur Staal in de Volks krant zich af „welke Van Meegeren onder de ar chitecten zou in staat zijn om zo'n historische ma quette (die van de te bouwen universiteit Red.) leven in te blazen? In het gunstigste geval zou hij dat alleen kunnen als hij in de trant van het histo rische zou werken en niet in het herbouwen, want iedere copie van een kunstvoorwerp is en blijft ziel loos. Een doodeenvoudige tuinmuur uit de zeven tiende eeuw is haast riiet na te bouwen. Want er komt bij het bouwen aan handwerk, aan materiaal, aan patina en sfeer nog heel wat meer kijken dan bij het schilderen! Een betrekkelijk eenvoudig ge val als het restaureren van een 18de eeuwse grach tengevel draagt talloze moeilijkheden in zich, die slechts weinig architecten in staat blijken op te los sen." Godfried Bomans in dezelfde krant zegt raak: „Bent U er zo van overtuigd, dat de Nijmeegse burgerij het Valkhof met graagte voor dit doel zal afstaan Ik niet. Met hand en tand Zal zij dit ro mantische plekje zó als het nu is, verdedigen. En zij heeft gelijk. Want zó, als het nu is, met zijn kleine bouwval onder die hoge ruisende bomen, is het waarlijk een herinnering aan een ver en groot ver leden. Uw gloednieuwe kasteel is dit niet en zal dit ook nooit worden. Geen schepping van een modern autoriteit hoe „antiek" ook uitgevoerd, kan het ha len bij de stille ruïnes, die er nu staan. Want deze ruïnes zijn echt. Uw kasteel is dit niet. Het is vals". De beste heemschut is behouden wat goed en schoon is. Wil men een monumentale katholieke universiteit? Uitstekend, men bouwe die en geve architecten hun kans een waarlijk schoon modern gebouw te scheppen in een moderne omgeving, passend aan de eisen van het heden en de toekomst. Ook dat is heemschut! Een circulaire kwam ons in handen, waaruit blijkt, dat Vechtvliet bij Breukelen, één der behouden ge bleven patricische buitens aan de Vecht is aange kocht met bestemming tehuis voor meisjes te wor den. Met alle respect voor de goede bedoeling is dat jammer. Dit was nu juist een dier fraaie oude bui tenhuizen dat, zelfs in deze economisch zo moeilijke tijd, nog te bewonen ware door een particulier. Er behoort weinig grond bij en het huis zelf is van be woonbare omvang. Het gezinsleven van de be woner dat de intimiteit en de sfeer van het huis tot nieuwe luister had kunnen brengen ware verre te verkiezen geweest boven de nieuwe bestemming, die noodzakelijkerwijs tot inwendige veranderin gen, zo niet verbouwing moet leiden. Van het standpunt van heemschut gezien, betreu renswaardig. In ons Octobernummer van 1948 wekten wij op tot het bijdragen aan het herstel yan de Mallumse wa termolen te Eibergen. Het is zeer verheugend te kunnen berichten, dat de restauratie onder leiding van architect Jans vol- 49 Vechtvliet foto archief B.H.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 5