PARKETVLOEREN Tegenwoordig gebruikt men 7 en 10 mm dik parket op houten ondervloeren (gelijmd en gespijkerd op een tussenlaag van board), vandaar, dat de ondervloer vlak moet zijn. STROKENVLOEREN: deze worden direct op de binten aangebracht (dan wel op houten regels, welke van tevoren in de beton zijn gegoten), de stroken in lengte van 1.50 ml en op, alle stroken voorzien van groef en messing, ook aan de koppen, zodat niet op de binten behoeft te worden gestuikt; de kopnaden zorgvuldig verspringend, waardoor twee stuik- naden nimmer bij elkaar komen te liggen. SPECIALE VLOEREN: In moderne betonbouw, fabrieks- inrichtingen, etc., wordt nog al eens gebruik gemaakt van overspanningen, waar de betonnen c.q. ijzeren balken ca. 2.50 m1 hart op hart liggen. In deze gevallen wordt een overeenkomstige dikkere bevloering ten aanzien van de be lasting en overspanning aangebracht. Alle vloeren worden bovendien nog belegd met een stroken- dekvloer (dwars over de strokenvloer van 70 mm heen) in een edele houtsoort ter dikte van 10 mm. TOEPASSINGEN: wanneer de houtsoorten dus getoetst De werkzaamheden, welke door de N.V. HOUTBEDRIJF zijn op hun qualiteit, kunnen deze verwerkt worden als „DOETINCHEM" worden uitgevoerd staan tenslotte alle 7, 10, 16 en 22 mm parket op houten ondervloeren of ter onder het toezicht van een speciaal daartoe in het leven dikte van 16 en 22 mm geplakt in de bitumen op de beton. geroepen Technische Dienst. Op houten ondervloeren wordt massief gewerkt met groef en messing en verdekte vernage ling van bovendoor, waarna de spijkergaatjes onzichtbaar met vloeibaar hout worden bijgewerkt. Ook bestaande trappenhuizen kunnen geheel worden belegd met hardhout in de vorm van staande friezen, afgezet met koperen of aluminium strip pen tussen weistuk en dek- trede. ONDERVLOEREN: deze be staan in hoofdzaak uit vuren hout of beton. Een vurenhou ten ondervloer moet zeer vlak en droog zijn, daar de oneffen heden van de ondervloer zich openbaren in het parket. In vroeger jaren, toen het hout goedkoper was, werkte men met duimsdik parket, voorzien van groef en messing en verdekte vernageling op de PARKETFABRIEKEN DOETINCHEM-PARKET houten ondervloer. N.V. Houtbedrijf „DOETINCHEM" te Doetinchem. (Luchtfoto K.L.M.) Voor parket wordt in hoofdzaak hardhout verwerkt en wel tropisch hardhout. Alle tropisch hout is geen hardhout! Daarentegen is ook lang niet alle tropisch hardhout geschikt voor parket- en stroken- vloeren, immers, voordat deze hardhoutsoorten worden toe gepast, worden zij onderworpen aan intensieve proefnemin gen op het gebied van slijtage, maar vooral krimping, zwel ling, gemakkelijk onderhoud en houdbaarheid van kleur. Houtsoorten in het algemeen zijn even verschillend van structuur als er soorten zijn. De meer of mindere poreusiteit speelt n.1. een hoofdrol, juist t.a.v. de „werking" van het hout. Dankbare tropische houtsoorten zijn o.a.: Irocco (Afrika), Yang Teak (Birma), Yarrah (Australië), Peroba de Campos (Brazilië), Bruinhart (Suriname), Rode Locus (Suriname), Java-Teak, en zo zijn er nog vele te noemen. Suriname levert o.m. Bruinhart en Rode Locus, veel toe gepaste houtsoorten, echter lang niet alle houtsoorten uit Suriname, en ditzelfde geldt voor Afrika en Indonesië, zijn geschikt voor parket. In het algemeen zijn de Teaksoorten het dankbaarst, naast Slavonisch Eiken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 23