kocht of tot terrein bestemd voor „zeer verspreide bebouwing" 1940'45 De oorlog De oorlog moet als oorzaak worden beschouwd, dat bovenstaande niet' geschiedde. Thans werd door Ged. Staten aan de gemeente overgelaten een plan vast te stellen, waarbij aan de vereisten van het K.B. werd voldaan. Dat deze zaak als urgent werd beschouwd moet ongetwijfeld worden toege schreven aan de omstandigheid, dat op de bouw vallen van duitse weermachtsgebouwen 2 villa's werden gebouwd in dit gebied. 1949 Toen de Raad en de bevolking dezer gemeente ver namen dat plannen in voorbereiding waren geko men, waarbij suggesties waren aangegeven van enige bebouwing aldaar, is een actie in dit dorp ont staan om thans definitief een einde te maken aan nog meer onttrekken aan het natuurgebied van de Oude Hof. De bevolking, in een vergadering van de V.V.V., ter bespreking daartoe bijeengeroepen, sprak zich zeer dringend uit, het gehele complex om de Oude Hof te behoeden voor „ombouwing". Ook in de Raad was men eenstemmig van deze mening. De Bond Heemschut, nadat de Commissie Stad en Dorp een zeer consciëntieus onderzoek ter plaat se heeft gehouden komt tot de volgende conclusie 1Het terrein van en om de Oude Hof is van een unieke schoonheid, waarvan het behoud voor het heden en de toekomst zeker moet wor den vastgelegd. Deze schoonheid krijgt dieper betekenis door de wetenschap, dat dit het enige gave complex is dat in deze streek in oude vorm .behouden bleef. 2. Het belang van dit behoud strekt zich veel ver der uit dan voor de gemeente Bergen alleen. Het grote bezoek uit de gehele provincie, zelfs uit het gehele land, stempelt het tot natuurge bied, waarbij de gehele bevolking een verlies zou leiden wanneer dit gebied niet ongerept zou blijven. 3. Begrenzing van dit gebied zou zich moeten uit strekken zoals op het oorspronkelijk door Ge deputeerde Staten vastgestelde uitbreidings plan is aangegeven, waarbij dan tegemoet ge komen kan worden aan het in het K.B. van 22.2.'40 bedoelde verspreide bebouwing; door als bouwterrein te bestemmen: a. het terrein zoals dit thans reeds is bebouwd door de heer Dr W. Huygens, aan de Sluis- laan. b. het terrein, zoals dit thans reeds is bebouwd door de heer D- Huben aan de Sluislaan. c. en in het uiterste geval van noodzakelijk heid het terrein thans als z.g. muziektuin in gebruik aan de Noordzijde van de Eeuwige laan. Het natuurreservaat, hetwelk naar het inzicht van de commissie als zodanig moet worden vastgesteld is met een rode lijn op een hierbij gevoegde kaart aangegeven. De Commissie grondt deze conclusie op het volgende De indrukwekkende schoonheid van het Oude Hof- gebied, dankt deze schoonheid mede aan de zeer grote rust die wordt behouden door de omringende bosgebieden die met het z.g.n. Paradijs een prach tige afsluiting vormen met het bebouwde gebied en overigens aan de statige lanen die het omringen- en daar toegang aan geven. Compromissen en halve maatregelen leiden veelal tot voor alle partijen onbevredigende resultaten. Met nadruk wordt aangedrongen hiertoe in dit ge val niet over te gaan. In ons steeds meer dicht groeiende land met zijn bij voortduring beknibbel de recreatiegelegenheid, in het bijzonder in de vorm van natuurschoon, wordt thans aan het Ge meentebestuur van Bergen de zeldzame kans ge boden een daad van verstrekkende betekenis te verrichten door de volledige erkenning van Ber- gen's positie als landschappelijk dorp. Het moge veelzeggend zijn dat sinds jaren Bergen een pleister- en woonplaats is van kunstenaars uit West-Nederland. Alleen door compromissen en halve maatregelen af te wijzen is er thans nog de mogelijkheid een schoon en wijd geroemd terrein ongerept té bewaren. Tegenover dit belang moeten bezwaren van mate riële aard wijken, waartoe ongetwijfeld op de mede werking zal kunnen worden gerekend van het par ticulier initiatief, al dient voorop gesteld te worden, dat de taak van de overheid in deze evident is. De ongereptheid is alleen dan gewaarborgd, als niet alleen het gehele gebied van de Oude Hof, Maesdammer bos en het zg. Paradijs onbebouwd blijft en tot natuurmonument bestempeld wordt, maar ook in de bedoeling liggende bebouwing langs de zg. Moffenweg en Meerweg achterwege blijft. Indien dit complex met bv. eenjaarlijkse bijdrage in het onderhoud vanwege het Rijk bestempeld kon worden tot gemeentelijk natuurreservaat en vrij toegankelijk blijft voor een ieder, dan is hiermede een situatie geschapen, welke naar het oordeel van de Bond Heemschut voorbeeldig genoemd mag worden. 63 De A.N.W.B. vraagt ter completering van zijn archief enkele oude nummers van ons orgaan, welke op het Secretariaat niet meer voorradig zijn. Indien een der leden over deze nummers mocht beschikken en deze zou willen afstaan, zullen wij dit gaarne vernemen. De ontbrekende nrs. zijn 134 van de 13e jg. en de re gisters van de jg. 13 t/m 23.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 19