Arch. D. P. J. de Kam DE BOERDERIJ ,,'T HUYS BRAMBERGEN" 1634 1625 Het jaar waarin Prins Frederik Hendrik tracht Breda te ontzetten, Piet Hein over de zeeën zwerft en P. C. Hooft Drost van Muiden is. Een tijd van oorlog, binnenlandse wrijving, activiteit en contrasten. In dit jaar verzoekt mr Jan Ingel namens enige Amsterdamse Heren, welke hun gelden wensten te beleggen in binnenlandse ondernemingen aan de Rekenkamer der Gravelijke domeinen de 's Graavenlanden genaamd ,,de Onlanden" te mogen ontginnen. De Rekenkamer verw.ees het verzoek naar de „Staten van Holland en West Vriesland". Het verzoek hield indeze landen te mogen bena deren op zulk een wijze als zij met de Rekenkamer zouden kunnen overeenkomen en om tevens voor een zeker aantal van jaren zodanige voorrechten en vrijdommen te mogen genieten als gemeenlijk bij de aanleg van nieuwe landen of bedijkingen wor den vergund benevens het recht van Ambachts heerlijkheid over de grond, die hun zou worden toegewezen voor 10 stuivers per morgen 'sjaars, (totaal 650, Dit verzoek werd ingewilligd, waarna met de voor lopige ontginning kon worden begonnen. Ondanks de tegenwerking van de Hilversummers, was men in 1634 zover gevorderd, dat op 7 Juni van dat jaar ten overstaan van notaris van Zwieten de gronden door loting verdeeld werden onder de ge gadigden. Als beding gold, dat binnen een zekere (zeer korte) tijd op elk dezer gronden een „huijsmanswoning" gebouwd móest zijn en zo hieraan niet werd vol daan, de gronden, zouden vervallen aan de nabu ren De bouwtijd was zo kort gesteld, dat het slechts mogelijk was in houtbouw aan deze eis te voldoen. Zo werd de boerderij „BRAMBERGEN", gelegen tussen de Landgoederen Boekesteijn en Sperwers hof te 's-Graveland in 1634 als houten „huysmans- woning" gesticht. Deze tijdelijke woning werd om streeks 1725 vervangen door een gemetselde Zuid- Hollandse boerderij van het hallentype met dwars- huis. Dit dwarshuis lag links van de hoofdas en bevatte de als opkamer gebouwde „mooie kamer", die bo ven de door een tongewelf overkluisde kelder gele gen was. In de opkamer was geen stookgelegen- 61 Boerderij ,,'t Huys Brambergen" na de restauratie foto Bram Soffree

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 17