A. G. M. Boost BESCHERMING VAN HET LANDSCHAPS SCHOON Wat is landschapsschoon anders dan een gaaf beeld naar kleur en vorm, ontstaan door een harmonisch en gelukkig samengaan van landschappelijke ele menten in een bepaald gezichtsveld. En zo heeft ons land duizenden en nogmaals duizenden juwe len van intieme „schilderstukjes" of van weidse panelen, niet alleen voor hen die het oog hebben van de schilder of het hart van de dichter, doch voor allen, die willen zien. Maar hoe weinig is. er nodig om de gaafheid en het evenwicht van deze beelden te verstoren. De fabriekscomplexen hebben kennelijk nog niet de vormschoonheid gevonden, die ze zonder meer in het landschap aanvaardbaar maken, zoals langs onze grote rjvieren dé lage, lange, rosse gebouwen van steenbakkerijen met het vertikale accent der slanke schoorstenen. De moderne kunstwerken mis sen die speelsheid en argeloosheid of rustige en voorname eenvoud, die voorheen elke brug of sluis, elke molen of loswal met loodsen, tot een nieuw en levend element in het landschap maakten. De huidige techniek vraagt brede rechte verkeers wegen, brede en rechte kanalen, efficiënte bemaling met motorische gemalen of stalen windmolens, vraagt doelmatige verkaveling, normalisatie van waterwegen, ze voorziet het landschap van hoog spanningsleidingen, gashouders en watertorens, ge- electrificeerde spoorbanen, transformatorhuizen en benzinestations. Zeker, industrie en techniek dienen 'zich vrijelijk te kunnen ontwikkelen, haar zal r zij het ook systematisch en met de uiterste zorg bezien ruimte moeten worden gegeven. Aan het individu kunnen geeri bestaansmogelijk heden worden onthouden enkel terwille van de aesthetica, maar vóór alles dient in een land van 33000 km1?, met een inwonertal^ dat binnen enkele jaren de 12 millioen zal kunnen benaderen, de vestiging van industrieën en bedrijven, de ontwik keling van steden en verkeer, het behoud van na- tuurruimten, planmatig te worden geregeld, opdat Nederland niet verworde tot een goor en rommelig industriegebied, een vreugdeloze cultuursteppe. En dit zijn dan nog noodzakelijkheden, maar op hoeveel ergerlijke wijzen kan het landschap node loos worden aangetast en verminkt door vuilstort plaatsen, lintbebouwing, ontgrondingen, opslag plaatsen voor materialen, autowrakken, machine onderdelen e.d., ontsierende reclames, palen voor telefoon- en electrische geleidingen. De Commissie W.I.L. heeft zich enige tijd geleden tot de Provinciale Besturen gewend, wijzende op deze vormen van te'voorkomen landschapsontsie ringen en met verzoek te mogen vernemen ofen 59 „IIy a deux choses dans un édifice'. son usage et sa beautéson usage appartient au proprié- taire, sa beauté a tout.Ie monde". Kruisende hoogspanningsleidingen bij een centrale fotoB.S.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 15