Een uitvoerig pleidooi leverde een der directeuren van de Shell. In Economische Statistische Berichten schreef de Heer E. J. Muller te Wassenaar onlangs een paar artikelen over „Kracht en Warmte". Daar in deze bijdragen het streven naar het behoud van de windmolens in het grote verband gezien wordt, menen wij goed te doen hier een en ander te laten volgen: „West-Europa staat thans en ook in de komende jaren, vöor een groot tekort aan steenkolen. In 1951 zal het tekort vermoedelijk aanzienlijk groter zijn dan in het rapport van het „Committee of Europe- and Economie Cooperation" wordt geschat. Daarbij moest de vraag of een stijging van de aardoliepro ductie het kolentekort zal kunnen opvangen, ont kennend worden beantwoord. Goed beschouwd is de wind de meest ideale bron van energie. Hij kost ons niets, geen vijandelijke blokkade kan de invoer afsnijden, stakingen van mijnwerkers in Amerika noch uitputting van olie bronnen kan ons bij gebruik van windkracht deren. Rechtenheffing op de wind door vreemde mogend heden kunnen hem niet treffen en duurder maken. Koude of warmte, regen of droogte (die b.v. de electriciteitswinning in Zwitserland enige maanden geleden ernstig belemmerde) deren de wind niet, Zijn enige, maar ook ernstige, kwaal is zijn wispel turigheid. Doch ook daaraan weet de moderne techniek tegemoet te komen. Door „streamlining" van de molenwiek, technische verbeteringen, kogel lagers etc. heeft men bereikt, dat de practische ge bruiksmogelijkheid van de windmolen belangrijk werd opgevoerd. Liep een ouderwetse windmolen eerst bij 5 m windsnelheid aan, een gemoderni seerde molen loopt reeds bij het geringste zuchtje wind. Kortom, de efficiency van de windmolen is belangrijk verbeterd. Bovendien neemt Nederland wat betreft regelmatige goede windsnelheden een zeer gunstige positie in ten opzichte van de meeste andere landen, waar de frequentie van de goede molenwind veel geringer is. Wij hebben in de wind dus een bron van energie, die, mits goed geëxploiteerd voor ons land evenals in 't verleden van groté waarde kan zijn. Het ongeluk wil echter, dat in de loop der laatste eeuw een groot deel van ons windmolenbezit ver loren ging. Nóch efficiency, noch ouderdom of andere gebre ken, doch vnl. de grote rabatten op de prijs zijn de oorzaak, dat electriciteit de wind'van zijn domein verdringt. Het is bovendien van belang te beden ken, dat de electrische stroom wordt opgewekt met brandstoffen, die beneden kostprijs worden geleverd. De gevolgde prijspolitiek van brandstoffen en elec triciteit in Nederland heeft dus tot resultaat: a. het uitschakelen ener gratis energiebron; b. import van brandstoffen tegen de schaarse dol lars; c. grote verliezen (subsidie) op de prijs der inge voerde brandstoffen; d. het verdwijnen van een stuk landschapsschoon. Het lijkt mij in het economisch belang van het land dat aan deze politiek, die door de belastingbetaler moet worden gefinancierd, een einde komt en dat de strijd tegen de windmolen vervangen worde, niet door steun en bescherming, doch door de wind molen een „fair chance" te geven. Het moment daartoe is gunstig als gevolg van de ge stegen prijzen der brandstoffen. Verhield zich voor de oorlog de brandstoffenprijs als 1 (1 ct. per kg ko len) tot, laten wij zeggen, o voor de wind, thans is deze verhouding geworden 3 tot 0 of, als wij Ameri kaanse kolen nemen 5 tot o. Er is echter niet veel tijd te verliezen. Elke week valt er een molen door slopershand, 75 gratis pk gaan verloren. Elke week verdwijnt er een stuk landschapsschoon, elke week sterft er één uit het oude gilde der molenaars en molenbouwers". Tot zqver een der directeuren van de Shell. Wij hopen met hem dat men algemeen zal gaan inzien dat behoud van onze molens niet alleen een kwes tie is van „landschapsschoon". LEDENVERGADERING DORDRECHT Zoals alle jaren zal ook in 1949 de algemene leden vergadering plaats vinden in een gemeente waar de heemschutters zich kunnen verlustigen in nog be staande schoonheid. Dit jaar is daartoe aangewezen door het Algemeen Bestuur de stad Dordrecht. Op Vrijdag 9 September zal daar door Bestuur en Commissies verslag worden uitgebracht over de verrichte werkzaamheden, zullen nieuwe bestuurs leden worden gekozen en een excursie onder des kundige geleiders worden gehouden. Belangstellenden gelieven deze datum te reserve ren, nadere berichten worden aan de leden ver zonden. NIEUWE LEDEN Als buitengewoon lid traden toe; Architect D. P. J. de Kam, 's-Graveland, Mevr. F. E. J, Milo van Everdingen, Leiden,Mr A. F. Graaf van Rechteren Limpurg, Laren, Gld. D. Jordaan, J. G. Hzn., Haaksbergen, Ir S. J. van Embden b.i. Delft Paul Nijgh, Bilthoven Prof. Dr A. E. van Giffen, Groningen K. Boo nenburg, Scheveningen. Als gewoon lid trad toe het gemeentebestuur van Wijk bij Duurstede. 58

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 14