beek, en vergelijkt men de wijze waarop elders be langrijke industriecomplexen in het landschap zijn geplaatst, dan mag worden geconcludeerd, dat de N.A.M;. 'het mogelijke heeft gedaan om schending van het landschapsschoon te voorkomen. Steeds heeft de maatschappij er blijk van gegeven een ge willig oor te hebben voor verlangens die dezerzijds naar voren werden gebracht met betrekking tot de verzorging van het landschappelijk en architecto nisch aspect van haar gebouwen en andere objec ten, waarbij tegen onkosten niet werd opgezien. Uit het voorgaande volgt dat door onderling over leg tussen degenen die met de verzorging en hand having: van het natuur- en landschapsschoon, zulks in coördinatie met de andere aspecten aan het bo- demgebruik, zijn belast en de industriële onder nemers bevredigende resultaten kunnen worden verkregen. Moge hetgeen-te Schoonebeek is bereikt elders tot navolging prikkelen, dan behoeft geen vrees te be staan voor ernstig verlies aan landschapsschoon door industrievestiging; een wijze van bodemge- bruik die in onze dagen meer dan menigeen lief is noodzakelijk is voor de handhaving van het levenspeil van ons volk. De foto's zijn mij welwillend ter beschikking ge steld door de N.A.M. Assen, 3 Juni 1949. A. Bokma WINDKRACHT ALS IDEËLE BRON VAN ENERGIE Onze molens hebben hun tijd gehad, is veler me ning. Hier en daar kan er één als monument in stand blijven, maar economisch gezien wordt er blijkbaar door velen geen bestaansrecht meer aanwezig ge acht. Deze veroordeling van de windmolens vindt ook zijn bestrijders maar hun stem is die van roependen in de woestijn. Langzamerhand komt er evenwel toch wel belangstelling voor het benutten van de windkracht. De regering van Pakistan kan het reeds niet langer aanzien dat zoveel kostbare kracht met het niet be nutten van de wind, verloren gaat. Zij heeft een plan ontwórpen voor de aanwending van windkracht voor kleine industrieën door toe passing van het Europese windmolensysteem, zo lazen wij in „Economische Voorlichting" van 8 Jan. '49. Een Britse technische firma zal binnenkort een ber gin maken met de installatie van windmolens te Karachi, op een experimentele basis. Aan het provinciale bestuur van Sind is in over weging gegeven van windkracht gebruik te maken om aan het tekort aan electriciteit in deze provincie tegemoet te komen, Voor dit doel zouden de snel heid en de constante richting van de wind zich uit stekend lenen. Ook in ons land gaan meer en meer stemmen op voor het benutten van de windkracht. 57 Molen aan de Haarlemmerweg, Amsterdam foto Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 13