technische aard, welke nauw verband houden met de stedebouwkündige regeling voor de gemeente Woerden, welke in voorbereiding is. Men beoogt nl. de Voorstraat die reeds thans èn als winkel straat èn als verbindingsweg een belangrijke functie vervult en waaraan in de toekomst een nog grotere betekenis is toegedacht, van verkeer te ontlasten, door dit over de (gedempte) Oude Rijn te leiden, of wel door van dit grachtje na de demping een „service road" te maken. Aldus heeft men in Woerden gezegd, is de meest voor de hand liggende en tevens goedkoopste op lossing, de Rijn te dempen. Gelukkig is het laatste woord in deze nog niet gesproken. De onvermijdelijke verminking van het stads beeld welke een gevolg zal zijn van de demping en de miskenning van de betekenis van de histo rische ontwikkeling van het stadje, dat groeide aan en langs de Oude Rijn, hetgeen tot dusverre zo duidelijk te zien was en dat voortaan slechts uit foto's en asfaltstraten zou blijken, is een belangrijke factor. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg blijkt dan ook sterk tegen de demping gekant te zijn. Ook wanneer de Oude Rijn gedempt zou worden zal een riolering moeten worden aangelegd, waar van de kosten ons inziens weinig lager zullen zijn, dan bij behoud van het water. Wat de verkeerstechnische zijde betreft, moet wor den opgemerkt dat de Voorstraat, welke dus in de toekomst een druk verkeer te verwerken zal krijgen, zeer smal en bochtig is en reeds nu een nau we doorgang vormt, een situatie waarin de gepro jecteerde service road naar onze mening niet de zo gewenste en de zo nodige verbetering zal brengen, terwijl de combinatie verkeersweg-winkelstraat ons niet bijster gelukkig voorkomt.. Een aandachtige beschouwing van de plattegrond van de stad doet zien, dat andere mogelijkheden aanwezig zijn, waarbij de Rijn behouden kan wor den en het verkeer langs een andere route kan wor den gelegd, waarbij de architectonisch belangrijke punten in het stadje, zoals de kerk het raadhuis en het arsenaal, gebouwen, die nu voor het oog van de oppervlakkige toeschouwer, door hun ligging in een wat doodse hoek verborgen blijven, dan als het ware meer in het centrum komen te liggen. Dat de aantrekkelijkheid daardoor verhoogd wordt is dui delijk, dit zal ook zijn invloed kunnen doen gelden o.m. op het vreemdelingenbezoek. Suggesties als bovengenoemde werden gedaan in een bespreking met Burgemeester en Wethouders door onze Com missie Stad en Dorp, die zich met deze kwestie bezig houdt. Het is een geluk te noemen dat Burgemeester en Wethouders van Woerden zelf er van overtuigd zijn dat het dempen van de Oude Rijn voor het stadje een groot verlies aan schoonheid betekent en dat de problemen niet op afdoende wijze worden opgelost. Mogen de vroede vaderen van Woerden ervan over tuigd worden, dat het anders kan, opdat niet over en kele tientallen j aren hun opvolgers het besluit behoe ven te nemen tot het opgraven van de Oude Rijn. 54 Bedrijvigheid op het water van de Oude Rijn foto Ton Koot Het arsenaal en de Kerk te Woerden foto B.S.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 10