idealisme, dat hier allerwege bleek rekening houden met de mogelijkheid, dat financiële medewerking soms werd ingegeven door de gedachte „de cost gaet voor de baet uit". Maar dan dient toch wel een dikke streep geplaatst te worden onder „soms". Immers, ten aanzien van de medewerking van zeer velen, die in belangrijke mate tot de bereikte resul taten bijdroegen, kunnen persoonlijke en zakelijke beweegredenen daartoe onmogelijk worden gecon strueerd. Hier is een loyale gemeenschap aangegrepen door één ideaal: „Een Zuiderzeemuseum in het openlucht museum, dat Enkhuizen heet". Doch belangrijker is, dat Nederland zich er op gaat toeleggen hier tot stand te brengen een museum, dat aanspraak kan maken op de naam „Nationaal Museum". Daarvoor is nationale samenwerking nodig. Daarbij zal zelfs de medewerking van vele Nederlanders buiten Nederland zeer belangrijk kunnen zijn. Veel van hetgeen tot de stoffering van de oude Zuider zee behoorde, zal niet meer zijn te achterhalen. Doch nu de instelling van het Zuiderzeemuseum een feit is, kan, mits met voortvarendheid wordt gehandeld, nog veel worden gered. We stellen niet alleen belang in hetgeen zich in ons kortstondig leven om ons heen voltrekt, doch we grijpen ook belangstellend naar de historie, naar hetgeen is gedaan, gezwoegd en tot stand gebracht door hen, die vóór ons geweest zijn. Zó kunnen we door onze misschien wel bescheiden medewerking toch in de ware zin des woords worden erflaters. Het is de taak van deze generatie om voor hen, die na ons komen, in de vorm van een Zuiderzeemuseum, de histo'rie van de oude Zuiderzee visueel te doen zijn. Dat is mogelijk. Doch dan moet er worden gewerkt. 51 Binnenplaats van het complex museum^ehouwen zoals dit na de lestauratie uordl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 5