BoekBespRekinq 71 Mr IV. Frederiks, Nedcrlandsche Penningen. Heem schutserie 110. 52. Amsterdam, 1947. Toen Heemschut begon met het uitgeven van boekjes over onderwerpen als „Sloten en Sleutels" en „Delftseh Aardewerk", werd wel eens de vraag ge steld, of hiermee niet getreden werd buiten het ter rein, waarop de vereniging zich beweegt. Thans is wederom een Hccm.schutboekjc verschenen, dat zo'n „buitengebied" behandelt, n 1. de „Nederlandsche Peningen". .Wanneer men nu opnieuw de vraag zou Stellen of de Bond hiermee niet te ver is gegaan, kan volmondig geantwoord worden: neen! Want ten volle voldoet het nieuwe deeltje aan het ideaal, dat Heemschut stelt: „in ruimere kring het begrip ver diepen van de veelzijdige en culturele schoonheid van ons larjd". Penningen behoren in Nederland tot de enigszins veronachtzaamde gebieden van kunst Het grote publiek kent het bestaan er wel van, waardeert ze soms, maar verdiept er zich zelden in. De oor/aak hiervan schijnt niet een gebrek aan belangstelling te zijn, wel een gemis aan voorlichting. Nu heeft Mr Frederiks de populaire handleiding geschreven, die tot op heden gemist werd. In acht hooldstukken be handelt de schrijver de wijze van vervaardiging, portret-, historie-, familie-,, sier-, gilde- en prijspen- ningen. Heel onze Vaderlandse Geschiedenis passeert hierbij de revue. Een leidraad hoe een penningver zameling aan te leggen, besluit zijn relaas. Met veel liefde cn en enthousiasme begint hij ieder hoofdstuk met een prettig leesbaar overzicht van het te bespre ken onderdeel. Als uitgangspunt kiest hij telkens de oudste cii schoonste exemplaren op het onderhavige gebied. Dan gaat het verhaal allengs over in een meer catalogus-achtige opsomming van de latere pro ducten, tot de moderne tijd toe. Hierdoor krijgt de lezer, na. een algemeen inzicht te hebben opgedaan, een overzicht, waaraan de bewonderaai, respectieve lijk de verzamelaar houvasi heeft bij zijn dwalen door het uitgestrekte terrein van de penningkunst Voor de vakman, die volledig ingelicht wil worden, is naar de uitvoerige handboeken verwezen, die in ons land cn in België over Nederlandse penning kunst zijn verschenen." - Het boekje is (geïllustreerd met 150 fraaie afbeeldin gen van oude en moderne penningen. Hiermee werd het een van de mooiste uitgaven, die Heemschut tot nog toe de wereld in heeft gezonden. Deze combi natie van even goed gekozen als uitgevoerde repro ducties en een zowel ter zake kundige als zakelijke bespreking van een al te zeer vergeten hoofdstuk uit de Nederlandse kunstgeschiedenis, is uiteimate ge lukkig Voor menigeen kan het „werk van Mr Frede- riks een openbaring betekenen: een aanleiding tot het leren genieten van schone, tot nog toe ongekende voortbrengselen van onze Nederlandse cultuu; R. VAN LUTTEBVELT Overijssel, .laarhoek voor cultuur cn historie 1948 (Tweede jaargang). Onder redactie van G. J. Eugard .Ir, W. H. Dingeldein en Herman Korteling Uitgave van de Erven H. Tij 1 N.V. te Zwolle. Dit tweede jaarboek is OverijsseTs nieuwe aandeel tot het cultuurleven van Nederland. Het mag er zijn. Voornaam van uiterlijk, interessant cn gevarieerd van inhoud geeft het ons een kijk op verschillende aspec ten van Overijsscl's culturele leven. Wij bevelen deze jonge uitgave warm aan bij allen, die belangstellen in deze mooie provincie. IV. II. Dingeldein, De Klokken van Denekamp en de klokgieter Wolter Westerhucs. Uitgeverij de Erven J. .1. Tij 1 te Zwolle. Met veel kennis van zaken en grote liefde beschrijft dc heer Dingeldein in een rijk geïllustreerd werkje zijn Dcnckamper klokken, zonder veronachtzaming van ook maar het geringste detail. Zijn uitvoerige beschrijving van de klokkenvordering,in bezettings tijd, van de Nederlandse maatregelen en het terug keren der klokken maakt dit werkje ni°et alleen zeer actueel, maar ook hegerenswaard voor allen, die zich voor de Nederlandse kerkklokken interesseren. T. K. Wij menen de aandacht van onze lezers er op te moeten vestigen, dat gedurende de afgelopen maanden een aantal nieuwe delen is verschenen in de bekende Heemschutserie. In dit jaar verschenen de delen: 53. Nederlandsche Volksgebruiken bij Hoogtijdagen door Dr C. Catb. v. d. Graft. 54. Het Monumentale Dak door joh. Beisterveld en A. A. Kok. -55. Edam, de schoonc slaapster door A. A. Kok. x 56. Nederlandsch Gebruiksaardewerk door J. G. N. Renaud. 57. Heraldiek door C. P. WA. Steenkamp. 58. Amersfoort, rondom zijn toren door Dr J. F. B. van Hasselt. 59. Het Nederlandsche Schrift door L. j. WOuwe jan. 60. De Drie Maassteden door M. C. Sigal. In de Heemschutbibliotheek, waarmede wij beogen een serie standaardwerken te vormen, verschenen in de loop van dit jaar de delen: De West-Nederlandsche Veenplassen (biologisch- natuurhistorisch) door Dr E. M. van Zinderen Bakker. Watergraafsmeer, eens een parel aan de kroon van Amsterdam door H. Kruizinga, met medewerking van L. Janszen en A. A. Kok. - Duizend Jaar Bouwen in Nederland door Mr S. J\ Fockema Andreae, Dr E. H. ter Kiule en Dr M. D. Ozinga. De West-Nederlandsche Veenplassen (historisch- planologisch) door J. Trouw. De boeken in de Heemschutbibliotheek zijn royaler van uitvoering en groter van formaat dan de deeltjes van de Heemschutserie, waarmede wij tegemoet komen aan dé wens van velen tot het uitgeven van werken, die een uitgebreider behandeling geven van verschillende onderwerpen op Heemschutgebied.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 25