70 ons orgaan toe te zenden, opdat deze functionnarissen kennis kunnen nemen van het werk van onze Bond. hetgeen, naar'wij vertrouwen, van invloed zal zijn op hun contact met autoriteiten. In 's-Hertogenbosch bestonden plannen om de gracht en de wallen van het fort Isabella, waarop de Isabel- kazerne is gebouwd, te slechten, teneinde recreatie terrein te winnen. Wij stelden ons in verbinding met de „Stichting Menno van Coehoorn", waarmede wij in dergelijke gevallen een aangenaam' en nauwe samenwerking onderhouden. Zij bracht uitvoerig advies uit, hetwelk door bespreking o.m. met onze provinciale commissie „Stad en Dorp" wordt gevolgd. Van-het Dagelijks Bestuur van de Waterschap „Het Stroomgebied van de AA" mochten wij bericht ont vangen, dat bij het maken van het verbeteringsplan van de Vlier met de wensen van onze Bond geheel rekening is gehouden. Verontrustende berichten bereikten ons uit Woerden, waar. plannen zouden bestaan ter demping van de Oude Rijn. Dit bleek bij bespreking met de autori teiten ter plaatse juist, doch tevens bleek oprechte bereidheid om een betere oplossing te aanvaarden, wanneer die practisch uitvoerbaar en- te financieren zou blijken. Dit is in ernstige overweging en wordt nader uitgewerkt. Bij de plechtige herdenking van de Vrede van Munster te Delft en de ter gelegenheid daarvan geopende tentoonstelling in het Prinsenhof vertegenwoordigden de voorzitter en de secretaris de Bond Heemschut. Na de vergadering van het Algemeen Bestuur van de Bond Heemschut, welke in Juni in het Muiderslot werd gehouden, hield de he'er J. G. N. Renaud een belangwekkende inleiding over „Het Nederlandse Kasteel". De spreker zegde toe voor ons orgaan in een artikelenreeks uitvoeriger op dit onderwerp, waarover in ons land helaas nog zo weinig litteratuur bestaat, terug'te komen. T. K. BOOM EN BOMEN Enkelvoud en meervoud. Wij hebben beide nodig. De boomgroeperingen; de kleine bossages en de uitgestrekte wouden, maar ook de afzonderlijke boom. De beuk in onze tuin. De ene beuk, die een overigens kale straat wat karakter geven kan. De oude populier in het open veld. De linde op het "dorpsplein. De vliegden op de wijde heide. De knotwilg, de ene soms, aan de waterkant. Al die alleenstaande boomgestalten, zeer zeldzaam soms onder de hoge hemelen in het uitgestrekte wei land, bouwland of heideveld, omringd door kleiner gewas, door bloemen en heesters in park of tuin; stoere hoofdman tussen de vazallen. Maar altijd: die meer of mindere eenzaamheid. Indrukwekkend, karakteristiek, zijn dichte bladerkroon of, in de winter, zijn typisch takkensilhouet onbelemmerd tonend. Daardoor een voorwerp van schoonheid en bron van vreugde altijd weer. Zoals hele bossen en bosgcdeelten gesneuveld zijn in de oorlogsjaren in de laatste barre' oorlogs winter zo zijn ook vele van de eenzame boom- gestalten ten offef gevallen aan een boze tijd. Iedereen kende ze, ieder mist ze nu in eigen omgeving; in zijn vacantieoord, in het land van zijn jeugd, die eenzame bomen die cachet en karakter aan het landschap gaven. Soms was hun tijd gekomen, dan richtte de wind ze neer of dan moest de bijl wel de voos geworden stammen vellen. Maar ook heel vaak waren met wat goede wil deze bomen te behouden geweest. Vaak waren zij het scheppingswerk van jaren, van decennia, van eeuwen en het zal jaren duren, voordat jonge bomen hen zullen lïebbcn geevenaard Maar aan de andere kant, een populier en een berk groeien snel. Wat hier aan de 'oevers van het Hiivcr- sumse kanaal bijvoorbeeld in één, twee jaar al weer gegroeid is, is frappant en verheugend. En daarom de opwekking: Plant bomen! Een heel bos is moeilijk te herstellen, al wordt ook daaraan gewerkt. Maar materiaal om hier en daar weer een boom te planten is er wel. Wie er zelf als landbezitter of huurder de gelegenheid voor heeft moge het doen. Wie connecties heeft, met wie hierin iets te bereiken is, spreke er met hen over. Hier ligt voor elk van ons een schone heemschuttaak. Ons vlakke land vraagt op zoveel plaatsen om hier en daar die ene boom A. L. BROER. Noot van de redactie. Wij verlenen gaarne plaats aan deze cri de coeur, maar plant bomen in oserleg met een deskundige, opdat geen knotwilg in de straat of een \liegden op het doipsplein verschijnt. VERZENDING ORGAAN Tot ons leedwezen is bij de verzending van het vorige nummer van ons orgaan een aantal adresplaatjes, door een defect aan de adresseermachine, niet afgedrukt, waardoor de mogelijkheid bestaat, dat verschillende leden dat nummer niet ontvangen hebben. Wij maken hiervoor onze excuses en zullen gaarne het Juninummer alsnog aan deze leden toezenden, wan neer zij er ons van in kennis stellen, dat zij het blad niet ontvingen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 24