HEEMZAKEN G9 Dank zij de oplettendheid en warme belangstelling voor de schoonheid van ons land, wordt de Bond Heemschut door zijn leden bij voortduring op de hoogte gehouden van de gevallen waar deze schoon heid ernstig wordt aangetast en Heemschut's invloed erger kan voorkomen of misschien zelfs wel de aan tasting Ongedaan maken. Een lid wees op de verwaarloosde toestand van het perceeel Slapershaven no. 2-3 te Hoorn, het bekende huis met een voorstelling van de Slag op de Zuider zee, de huizen tezamen met no. 4 zijn bekend als de Bossu-huizen. Zij staan op de voorlopige lijst der Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst. Bij onderzoek bleek het een ingewikkelde zaak. Wel was het huis in 1943 door de Gemeente Hoorn gekocht om het voor ondergang te behoeden; daar het perceel echter Joods bezit was, bleek de kwestie thans han gende en in handen te zijn van het Beheersinstituut. Bij deze instantie is op bespoediging van een beslis sing aangedrongen. Burgemeester en Wethouders van Schalkwijk riepen Heemschut's advies in bij de voorgenomen vervanging van de Uitwegbrug door een duiker. Na overleg met onze provinciale commissie „Stad en Dorp" en de Commissie de „Weg in het Landschap" kon een om schreven advies worden ingediend. Tevens werd de aandachl gevestigd op de slechte toestand van leunin gen en gemetselde rollagen van drie boogbruggen over de Schalkwijkse Wetering. Herstelling zou nog eenvoudig en weinig kostbaar kunnen zijn, indien deze spoedig wordt uitgevoerd. De Burgemeester van Retranchement vestigde de aan dacht op de enige open standaardmolen in West- Zeeuws Vlaanderen, welke in zijn gemeente staat en die ernstig getroffen is door de oorlogshandelingen. Er is na verschillende toezeggingen tot subsidie nog een bedrag van duizend gulden nodig. Wij wekken onze leden gaarne op door een persoonlijke bijdrage algeheel herstel mogelijk te maken, aangezien de eigenaar er' niet toe in staat is. Sloping zou een ernstig verlies in dit toch al zo zwaar getroffen landschap betekenen. De molen is als het ware met de oude vestingwerken vergrijsd. Uw bijdrage zal onder de vermelding: herstel molen Retranchement, gaarne op onze postrekening 124326 tegemoet gezien worden. ^Burgemeesteis en Wethouders van Nieuwolda ver zochten onze zienswijze kenbaar te maken inzake de herbeplanting voor de gevelde 300 iepenbomen. Na overleg met onze commissie, de W.I.L., werd instem- ming betuigd met het advies, dat dienaangaande door het Staatsbosbeheer werd verstrekt. Op initiatief van de Chef van de afdeling Oudheid kunde en Natuurbescherming van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr J. K. van der Haagen, werd door het Dagelijks Bestuur het besluit genomen, voor de duur van één jaar aan alle houtvesters van het Staatsbosbeheer de nummers van Hoorn Ó/a;eishavcn no Joio Ion Kool Hootn Slapershaven t z - joio Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 23