G4 a. De oudste geschiedenis van de Zuiderzee. b. De Zuiderzee in de geschiedenis van de Neder landse gewesten. De Zuiderzee in de Nederlandse geschiedenis na het begin van de tachtigjarige oorlog. c. De historie van de Visserij en de Koopvaart op de Zuiderzee tot 1800. d. De visserij en de kleine scheepvaart van 1800 tor de drooglegging. e. De economische betekenis van de Zuiderzee. Klederdrachten rond de Zuiderzee. g. Volkskunde en Volkskunst. h. Flora en Fauna'vóór en na de drooglegging. Verdwenen landschapsvormen. i. Avifauna. j. De verdwijnende schoonheid van de Zuiderzee plaatsen. (De Zuiderzee in de beeldende kunst.) Nadat de bezoekers een rondgang door het binnen museum hebben gemaakt, gaan zij door het histori sche „Staverse poortje". Zij staan daar aan de buiten kant van de zeewerende frontmuur, die Enkhuizen aan de oostzijde afsluit. Men heeft de gelegenheid om zich te voet of per vaartuig naar het „buitenmuseum", het Museumdorp „Kooizand" te begeven. Dit museumdorp zal worden gebouwd op een schier eiland in het IJselmeer, apart voor dit doel in zee gevormd, door opspuiting. De grootte hiervan zal ongeveer vijf h.a. bedragen Het museumdorp is gelegen rondom een vissershaven en een binnenhaven. - Uit ruim dertig verschillende kustplaatsen zullen verschillende woningen en woninggroepen, welke folkloristisch belangrijk zijn, naar het Zuiderzee museum worden overgebracht en tot een harmonisch geheel worden verenigd. Naast deze woonhuizen zullen kleine bedrijven worden ondergebracht. Als voorbeeld kan worden genoemd: een scheepswerf, een houtzaagmolen, een kuiperij, een aardewerkfabriekje, een mattenvlechterij, een mast-, pomp- en blokmakerij, een zeilmakerij, etc. Ook is gedacht aan het plaatsen van een houten vissers kerkje. In de havens 'van het museumdorp zullen de verschil lende soorten van vissersvaartuigen, welke in onbruik geraken, worden opgelegd en tentoongesteld. Daar dit museumdorp de outillering heeft voor het conser veren van schepen in natura, wordt het tevens een Openluchtmuseum voor de Nederlandse scheepsbouw. De zeer vele voorbeelden van verdwijnende Neder, landse binnenschepen zullen hier worden bewaard. Zijn deze niet even belangrijk voor onze cultuur historie als gebouwen, waarover zich b.v. een Vereni ging „Hendrick de Keyser" ontfermt? De woonhuizen zullen worden bewoond door de vissers en hun gezinnen, welke hun plaatselijke UWEOWMSJTü® sl/JUiNH'Fl ESïMOVUZILM MET WVStEU

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 18