63 Gevel tan het gebouuencomi'le\ aan de IWietdijk Aan de buitenzijde tan de mutn is de gepiojecteeidc Jachthaien plegen rechts het Staveise Pooitje, toegang gevend tol de jachthaven en het Mttseunidoiji Nadat de idee gelanceerd was in een lezing op de 18de Monumentendag, welke was gewijd aan „De Zuiderzee als monument", bleek, dat in wijde kring op grote belangstelling was te rekenen. Al spoedig ontstond er een wedijver tussen de verschillende Zuiderzeeplaatsen, .die er aanspraak op maakten het Zuiderzeemuseum te herbergen. Het was van belang om vrij spoedig vast te stellen op welke plaats de keuze zou vallen,, daar de vorm van bet project en de mogelijkheden van de uitwer king in de eerste plaats wordt bepaald door de ligging der beschikbare terreinen en gebouwen. Er werd gezocht naar een plaats, die ook na de vol tooide drooglegging het karakter van Zuiderzeeplaats zal behouden, doordat er voor deze plaats een zodanige watervlakte overblijft, dat men niet alleen de illusie „zee" behoudt, doch dat ook de visserij c.s. zoveel mogelijk intact blijft. Dan moet het een plaats zijn die op zichzelf belangwekkend genoeg is en die haar oorspronkelijk karakter zoveel mogelijk heeft bewaard. Ook is het van het meeste belang, dat er in de gekozen plaats een burgerij aanwezig is, die de geschiktheid en de genegenheid heeft om een daad werkelijk aandeel te nemen in de oprichting en instandhouding van het Zuiderzeemuseum en die in staat is om daarvoor eveneens belangrijke materiele bijdragen te leveren. En niet in de laatste plaats dienen er geschikte gebouwen aanwezig en beschik baar te zijn, waarin bet didactische en wetenschappe lijke materiaal geexposeerd kan worden, daar op directe nieuwbouw natuurlijk niét mag worden ge rekend. De stad Enkhuizen voldeed aan al deze voorwaarden. De offers, die het Gemeentebestuur, zowel als de burgerij van Enkhuizen zich ten behoeve van het Zuiderzeemuseum hebben-getroost, mogen wel aan het gehele volk ten voorbeeld gesteld worden. Geza menlijk zijn een zevental panden, waaronder het monumentale Pepeihuis, om niet ter beschikking van het Rijk gesteld voor het inrichten van een „binnen museum". Teneinde de meest geschikte plaats te bepalen waar het buitenmuseum .zou moeten komen, werd door de Regering het advies ingewonnen van de Vaste Com missie van het Nationale Plan. Om een zo gunstig mogelijke aanpassing aan het bestaande stadsbeeld te verkrijgen en het silhouet van Enkhuizen aan de zeezijde niet te schaden, werd geadviseerd het buiten museum te ontwerpen ten Noordoosten van Enkhui zen, waar het een aparte en vanuit het Krabbersgat toegankelijke havenkom zou kunnen verkrijgen en gecombineerd zou kunneo worden met een Jachthaven voor het grootwater-toerisme. Dit laatste met het oog op het verwachte bezoek van de waterkant en de mogelijkheid om vanuit Enkhuigen het zeilen op zee te beoefenen. Zoals uit het voorgaande is gebleken, zal het Zuider zeemuseum uit twee delen bestaaneen binnenmuseum en een buitenmuseum. Dit binnenmuseum zal worden gevestigd in heldoor de burgerij geschonken gebou wencomplex. Dit zal daartoe worden gerestaureerd en uitgebreid volgens museumtechnische eisen worden ingericht. Het zal een z.g. „leermuseum" zijn en geen opslagplaats van een onafzienbare reeks antiquiteiten. De hierin gevestigde permanente tentooonstelling zal zijn gewijd aan het wezen en de historie van het geestelijk leven, de volksaard, de natuurwetenschap, de economische betekenis, de vroege historie van de Zuiderzee en de betekenis van de Zuiderzee in de staatkundige geschiedenis van de Nederlandse gewesten. Verder is er een documentatie-afdeling met bibliotheek in voorbereiding. Ter ondersteuning van het Zuiderzee-Heemschutwerk zal de Zuiderzee-Heemkennis zoveel mogelijk dienen te worden bevorderd. Het is te verwachten, dat het Zuiderzeemuseum de bron zal worden waar de onder zoekers van historische, sociale en culturele problemen hun materiaal uit zullen trachten te putten. Het laat zich aanzien, dat'litteratoren en andere beoefenaren van vrije en gebonden kunsten zullen trachten hier hun aanknopingspunt te vinden, gezien de belang stelling die reeds thans van deze categorie wordt ondervonden. Voor de te kiezen volgorde is gedacht aan een chrono logische reeks met onderverdeling naar de zakelijke betekenis. De groepering der onderdelen is als volgt:

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 17