Voor het oude stroompje moest de weg halt houden; dus midden in het dorp. En daarmee verdween tegelijk de oude draaibrug, die werd vervangen door een dam met nauwe koker voor de afwatering. De Lits was nu in tweeën gesplitst en het sluisje daardoor ten dode opgeschrevende z.g. Compagnons van Rottevalle, een associatie, die behalve de vaarten en verlaten van de Rottevalle ook venen in eigendom had en thans nog wordt samengesteld uit de eigenaren van gronden ge legen boven het sluisje en die afwateren op de Lits, deze „Heeren Compagnons" verwaarlozen ïeeds sedert jaren het onderhoud van genoemd bouwwerk, dat geen dienst meer verricht. En de doipsbewoners zelf, gesug gereerd als ze worden door eventuele „voordelen van snelverkeer door het dorp" laten eveneens de oevers van het voormalige riviertje in een staat, die thans velen hartgrondig doet uitroepen: „ruim op die rom mel en vervang alles door een keurig plantsoentje met wandelpaden, trottoirs en al wat maar modern ge noemd kan worden". Een aardig zijgrachtje zal dan hetzelfde lot moeten ondergaan. En verder kan de betonweg worden doorgetrokken met twee direct el kaar opvolgende rechthoekige bochten, om daarna meteen weer het dorp te verlaten. Rottevalle is een klein dorpje met slechts enkele hon derden inwoners. Het merendeel verlangt de oplossing, waarvan men naar het schijnt in de toekomst nog al voordelen verwacht. En verder zijn er de bemoeiingen van het bestuur der gemeente Smallingerland, waartoe het dorpje behoort. Deze gemeente maakte een uitbreidingsplan, waarbij de Lits voor een goed deel bleef gespaard, voor een klem deel gedempt moest worden. Een forse doorbraak zou in de toekomst de betonweg recht doortrekken, zodat de twee gevaarlijke kniebochten vermeden kon den worden. Het uitbreidingsplan verwietf de hogere goedkeuring. Dan komt de Raad der gemeente eind Januari van dit jaar bijeen ter bespreking van het plan om de Lits te dempen en wel nagenoeg het hele gedeelte, dat loopt in het gebuurte van het dorp. Op korte termijn wordt een beslissing gevraagd en genomen ook. De Raad schijnt overrompeld met het voorstel en besluit tot demping. De twee leden uit het dorpje stemmen tegen Tot zover het trieste van het geval. Triest, omdat wij voor de zoveelste maal kennis moeten maken met de voorliefde van de dorpsbewoners om toch maar het 39 Rollevalle ui Zomerprachl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 9