HET DRAMA VAN ROTTEVALLE door A. G. M. BOOST A thing of beauty maar helaas, er zijn weinigen, die de schoonheid zien en nog minder die ze beleven in blijvende vreugde en deze enkelen hebben de schier onbegrensde schat van stede- en landschapsschoon in ons land niet kunnen redden uit de handen van de velen voor wie rendement en zakelijkheid, efficiency en economie de hoogste waarden vormen. Anderhalve eeuw voortschrijdende techniek en ratio nalisatie en steeds vermeerderende materiële behoeften hebben er toe geleid, dat stadspoorten zijn gesloopt in plaats dat naar middelen werd omgezien om het benarde verkeer er langs te leiden; fraaie gevels zijn verminkt, en woningen neergehaald, ofschoon zij na testauratie ook voor deze tijden bruikbaar gemaakt hadden kunnen worden; schilderachtige stadswallen, welke als park een harmonisch in het stadsbeeld pas sende groenvoorziening zouden vormen, zijn geslecht tot bouwterrein. Uit onverschilligheid, onkunde, winstbejag, gemis aan gevoel voor'schoonheid en het slechts waarde toeken nen aan oplossingen, die het minste kosten of de beste garantie voor winst betekenen, zijn grachten gedempt, waardoor telkenmale onherstelbaar verlies aan steden schoon ontstond, zijn de meeste molens uit het Hol landse landschap, en daarmede een boeiend tegenwicht voor watertorens, gashouders en hoogspanningsmasten, verdwenen. Zo zijn schilderachtige beken met afvalwater vervuild of rechtgetrokken tot trieste en nuchtere watergangen; zo zijn houtwallen opgeruimd, landwegen in moderne heirbanen veranderd doch waarom deze naargees tige opsomming nog vervolgen en bovendien, er kwam enig begrip. U allen kent de geschiedenis van de aan slag op het Naardermeer en het ontstaan van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. U weet hoeveel de Bond Heemschut en zijn subcommis sies: de Weg in het Landschap (W.I.L.) en Stad en Dorp, de Provinciale Landschapscommissies, de Ver enigingen Menno van Coehoorn, de Hollandsche Molen en zovele anderen hebben weten te behouden, veelal na het overwinnen van veel onbegrip en grote financiële moeilijkheden. Allen hebben zich de dankbaarheid van duizenden minnaars der Nederlandse schoonheidlandgenoten en toeristen, verzekerd. Gaandeweg hebben haar werkzaamheden en de bereikte resultaten ruime bekendheid verworven en tóch is 38 onverminderde waakzaamheid geboden, want steeds nog worden nieuwe aanslagen beraamd. Zeker, cul tuurtechnische verbeteringen kunnen niet worden tegengehouden louter uit gevoelsoverwegingen, omdat daardoor bestaande schilderachtigheid zal moeten ver dwijnen, doch het is een billijke eis, dat alsdan met alle kracht zal worden gestreefd nieuwe schoonheid hiervoor in de plaats te doen treden. Ten aanzien van het behoud van stads- en dorpsschoon ligt het vraagstuk anders. Een landschap zal zich kun nen regenereren als de grondslagen voor toekomstige schoonheid zijn gelegd; het verminken van elementen die typerend zijn voor de stedebouwkundige schoon heid berokkent onherstelbaar verlies. Wij zouden be sturen van Gemeenten, Polders, Waterschappen, Maat schappijen en particulieren, allen die zeggenschap heb ben over terreinen, wateren, gebouwen, welker schoon heid ze in feite tot algemeen bezit stempelt, dan ook willen smeken„wendt U toch eerst tot de Bond Heem schut, of de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten en vraagt advies, alvorens met Uw maatregelen onherstelbare schade te berokkenen, welke met overleg wellicht vermeden had kunnen worden". De voorgenomen demping van de Lits te Rottevalle is ter illustratie een sprekend voorbeeld. De heer D. Dijk stra te Drachten schrijft ons hierover: Het is een tamelijk triest geval. Voor een 25-tal jaren werd op aandrang van de inwoners en met goed keuring van het gemeentebestuur een brede betonweg het dorpje Rottevalle gelegen op ongeveer 5 km. afstand van Drachten in de Z. Oosthoek der provincie Friesland binnengeleid, om er halverwege te blijven steken voor het oude stroompje, de Lits. Dit stroompje dateert uit vervlogen tijden, toen het hoogveenland schap hierin nog een natuurlijke afwatering vond naar het lage midden. De venen werden in de 17e en de 18e eeuw vergraven en daarmee veranderde de functie van de Lits (d.i. Lek). Het bochtige karakter bleef behou den, doch een sluisje (vallaat) met een paar lande lijke bruggen bevorderde voortaan de verdere econo mische ontwikkeling van het veenkoloniale dorpje, dat met de vervening was ontstaan. Het groeide echter nimmer uit tot een plaats als Drachten en Surhuister- veen, die beide door gunstiger ligging een voorsprong verkregen. Misschien zou de betonweg uitkomst brengen!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 8