3* fpj fl M, 36 Binnenplaats van het Ki uithuis merkwaardigerwijs naar de buitenrand van de stad gericht. Onder de brug was een gedenksteen aange bracht waarop het volgend chronicum stond gebeiteld DorMi VT eXpergls Carls Slaap om te ontwaken. Na de inneming van de stad door Frederik Hendrik in 1629 ging het Kruithuis over aan de macht van de Algemene Staten. Tot 1742 heeft het als Kruithuis dienst gedaan en is vervolgens voor arsenaal, laboratorium en wapen- en kledingmagazijn gebruikt. De gracht is in 1820 bij het graven van de Zuid-Wil lemsvaart gedempt. Het Kruithuis behoort tot een der merkwaardigste monumenten uit de tijd van de tachtigjarige oorlog en is een uniek specimen van schone Krijgs-bouwkunst. Het grondvlak beslaat een regelmatige zeshoek, met zijden van ongeveer 20 meter. Langs vier van de zes zijden is een bebouwing van ongeveer 9 meter diepte, terwijl langs de beide overige zijden een veel minder diepe bebouwing is aangebracht, die oorspronkelijk misschien alleen overdekte open galerijen zijn ge weest. Door deze ongelijke bebouwing is de zeshoekige binnenplaats niet geheel regelmatig van vorm. De bui tenmuren zijn ruim 1 meter dik en rezen rechtstandig uit de gracht op. De gehele bebouwing heeft één verdieping hoogte met een forse overkapping. De dieper bebouwde vier zijden hebben natuurlijk een hogere kap dan de min der diepe galerijen. Op de samenkomst van de smal lere galerijen en de bredere voorbouw, zijn zeshoekige traptorentjes aangebracht die zeer speels en coquet het stoere aspect verlevendigen. De houten balkenzolde- ring van de vier diep bebouwde gedeelten worden gedragen door een typische boogstelling op vierkante pijlers. De van gehouwen Namense steen vervaardigde toe gangspoort met tympan, is bekroond door een enigs zins gekleurde wapensteen met de leeuw der Zeven Provinciën. De forse kroonlijst, eveneens van Namense steen is van een bijzonder profiel, n.1. een zeer hoge hollijst. Bij ontgravingen is gebleken dat ongeveer 1 meter onder het maaiveld eveneens een natuurstenen waterlijst aanwezig is. Vanaf deze waterlijst heeft de muur een vrij steile helling zoals ook vesting- en wal- muren die hebben. De ramen met de luiken in de buitengevels zijn ver moedelijk later ingebroken. De architectuur van de binnenplaats-gevels is zeer fraai en in tegenstelling met de buitenarchitectuur, open en levendig. Begane-gronds bevinden zich gekoppelde, getoogde ramen, twee aan twee door een forse muurboog over spannen. Zware blokken natuursteen bij de dorpels en de boogaanzetten. De bogen zelf meestal met aan zet- en sluitstukken. Op vier binnenplaatsgevels staat een fikse topgevel, waarin eenzelfde gekoppeld raam als in de onder-ver dieping. Op de gevels van de galerijbouw staan telkens twee van deze topgevels. Leefde aanvankelijk nog het vermoeden dat het ge bouw kelders zou bevatten, onderzoekingen hiernaar hebben dit vermoeden wel erg aan het wankelen ge bracht. Tot nu toe is geen spoor van kelders gevonden, en ook de stenen trappen in de traptorens blijken zich niet naar beneden door te zetten. Het gebouw zelf is nog in uitstekende staat en solide. Door oorlogshandelingen heeft het maar weinig scha- Laboratortum van het Kruithuis Gezicht door dc tn^ang

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 6