HET KRUITHUIS TE 'g HERTOGENBOSCH met een door onze commissie de W.I.L. uitvoerig toe gelichte oplossing van het verkeersvraagstuk, waarbij het gebouw met zijn begroeiing en beplanting behou den zou kunnen blijven. Het aanzien van de vier molens aan de Noordervaart in het Waterschap Schermeer dreigt geschaad te wor den door de plaatsing van telefoonpalen, onmiddellijk langs deze molens. Wij drongen bij de directeur van het telefoondistrict Haarlem aan op een aesthetisch be vredigende oplossing. Ten behoeve van de Watermolen in de polder „De Lage Hoek" zegde het Bestuur een bescheiden subsidie toe. Indien voldoende gelden bijeen komen, kan de molen behouden blijven. Is het onze leden en vooral belangstellenden wel voldoende bekend, dat beperkte geldmiddelen de Bond Heemschut nog steeds verhin deren meer te doen? Weliswaar melden de leden zich bij tientallen aan, zoals de lijst in dit nummer laat zien; dat is bevredigend, maar dit stemt ons nog niet tot tevredenheid. Is elk onzer lezers zeker, dat hij in dit opzicht zijn nationale Heemschuttaak verricht he'eft? Dat is pas gebeurd als hij iedereen uit zijn omgeving, die daarvoor in aanmerking komt, bewogen heeft zich bij onze Bond aan te sluiten. Propagandamateriaal is daartoe bij ons secretariaat verkrijgbaar. Onze aandacht werd gevestigd op de toren van de Ned. Herv. kerk te Eemnes-binnen, welke ia verval geraakt. Bij onderzoek door onze betreffende subcom missie bleek dit tegelijk de aandacht te hebben van Monumentenzorg, waar het uiteraard in de beste han den is. Ten behoeve van de vernieuwing van een karakteristiek huis in Noorden (Z.-H.) dienden wij van voorlichting. Een noodkreet uit Zuid-Limburg vroeg medeleven met de waterputten. In de gemeente Valkenburg-Houthem werd de put te Sibbergrubbe verwijderd, voor die in het Geleendal wordt gevreesd, nu tot de aanleg van een nieuwe waterleiding is besloten, terwijl die te IJzeren, in dezelfde gemeente, in staat van verval ver keert. Onze provinciale subcommissie Stad en Dorp is diligent. De stad Amersfoort zet haar restauratieplannen onver vaard door en verkreeg subsidie van Rijk en Provincie op de provisorische voorziening van haar walmuren. De restauratie van de waterpoort Monnikendam kreeg haar beslag. Als men van Utrecht komend, de stad 's-Hertogen- bosch binnengaat, niet via de nieuwe verkeerstraverse, maar langs de oude toegang, dan ligt rechts van het machtige fort Papenbril, officieel fort Willem Marie, waarop de Citadelkazerne is gelegen; dat ziet ge, daar kunt ge niet langs, ook al ergert ge U even aan de rommel die tegen de geweldige flanken van het vestingwerk ligt opgestapeld, netjes opgestapeld, dat zij gezegd. Maar pal daar tegenover, daar ligt het allermerkwaar digste gebouw uit de krijgsbouwkunst, het Kruithuis. Men moet het „weten" anders is men er voorbij voor dat men het gezien heeft, verscholen als het is achter een rommelige zagerij, en wat prutserige huizen en weggezakt in het terrein. Maar de weinigen die het „weten" hebben zich al jaren het hoofd 'gebroken, hoe deze parel van schoonheid weer aan het licht te brengen, hoe hem te lichten uit de deplorable omgeving en hem te vatten in een ring van water en mèt de ring te plaatsen in een fluwelen grastapijt. Dan is het „weten" niet meer nodig, dan is het alleen maar zien en genieten. De stadsregering van 's-Hertogenbosch bewaarde een deel van haar buskruit en schroot in de Orthen-binnen- poort, gelegen ongeveer ter hoogte van het Bokhoven- straatje in de Orthenstraat. In 1611 brak in deze poort een brand uit, waarop de stadsregering besloot, gezien het grote gevaar voor de omgeving, een geheel nieuw kruithuis te doen bouwen op een open erf, gelegen aan de Orthenseweg en grenzende aan de stadswal, de z.g. Kasterenswal. Dit erf behoorde aan het klooster van St. Geertrui. Het Kruithuis werd in 16181619 gebouwd door Dr GEEF AAN UW ROODE KRUIS 13-20 JUNI 1948 34 Kruithuis, Tofyatigspoorf

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 4