43 Enkele molens van de Sheefkeikse Poldei bij Sheefkeik door een electrisch gemaal is vervangen. De molens worden tot nu toe uitstekend onderhouden, en zijn nu ruim 200 jaar onafgebroken in bedrijf. Maar wat zal de toekomst hier brengen? Door het Bestuur van het Waterschap is voorgesteld naast het bestaande gemaal drie nieuwe Amerikaanse pompen te plaatsen, die niet minder dan 400 m3 water per minuut kunnen uit slaan. Voor een goede en snelle afwatering van de boezem zal dit wel een verbetering zijn, maar de molens zullen dan hun taak niet meer naar behoren kunnen vervullen. Door de verlaging van het water peil, die er het gevolg van zal zijn, kunnen de schep raderen dan niet voldoende water meer verzetten. Wel zullen de acht molens niet mogen worden afgebroken, maar als zij niet meer worden onderhouden, raken zij spoedig in verval. De boezemmolens van de Over- en van de Nederwaard zijn dus eigenlijk te beschouwen als de bovenmolens van een getrapte bemaling, twee-hoog, waarvan de ondermolens ver weg en zeer verspreid zijn gelegen. Zij worden gevormd door de poldermolens, die op de beide boezems uitslaan. Bij de naastgelegen polder „Nieuw-Lekkerland", die slechts drie molens heeft, blijkt de gang van twee-hoog duidelijker, omdat ze hier vlak bijeen staan. De beide ondermolens, waarvan er één al jaren defect is en wel niet meer hersteld zal worden, malen het water uit de polder en reiken het over aan de enige bovenmolen. Ook hier is een flinke reserveboezem aanwezig, voor 't geval de molens door een te hoge Lekstand niet direct in de rivier kunnen lozen. Oostelijk van deze polder ligt de polder „Streefkerk", bemalen door zes windmolens. Vijf daarvan, gelegen in de Noord-Westhoek van de polder, malen het water in een gemeenschappelijke boezem, die bij gunstige rivierwaterstand direct in de Lek kan worden geloosd. Is dit niet mogelijk, dan wordt het water tijdelijk in de Reserveboezem, „de Hoge Boezem van Streefkerk", gestort, waaruit het naderhand in de Lek kan vloeien. De molens verkeren in goede staat en vormen van ouds de enige bemaling van deze grote polder. Een mechanisch hulpgemaal is niet aanwezig. Bij het beoordelen van al deze 17e en 18e eeuwse water bouwkundige werken moeten wij niet vergeten dat de ontwerpers en uitvoerders dikwijls onder zeer moei lijke omstandigheden en met primitieve hulpmiddelen hebben gewerkt. Niettemin hebben zij iets geschapen, dat de eeuwen heeft getrotseerd en dat zelfs nu nog goed bruikbaar is gebleken. Aanbeveling verdient het evenwel de nieuwe uitvindingen op molentechnisch gebied meer algemeen op de overgebleven getrapte windbemalingen in toepassing te brengen. Alsdan zul len zij beter zijn opgewassen tegen hun concurrenten: de motor- en electrische gemalen. Voor vele molens kwamen deze mogelijkheden evenwel te laat en niet te tellen is het aantal dat aan de sloper ten offer is gevallen. De nog resterende hebben daarom temeer récht op onze bescherming. GOED VOORBEELD. Meet dan de helft onzer leden voldeed bereidwillig aan ons verzoek hun jaarlijkse bijdrage over te schrij ven. Mogen wij hen, die dit tot nog toe nalieten met klem uitnodigen hun voorbeeld te volgen? Het be spaart administratie- en incassokosten en geeft ons meer gelegenheid om met onze beperkte staf de zovele zaken die de aandacht vragen en verdienen ter hand te nemen. Voor giro en bank zie voorblad. SNEVENDE molens. De oude molen op de Westerdijk te Medemblik is gesloopt. Pogingen tot behoud faalden. De overge bleven Medemblikse molen, de oude watermolen in de Brake gaat kennelijk ook zijn roemloos einde tege moet. ALGEMENE LEDENVERGADERING. De Algemene Ledenvergadering van de Bond Heem schut zal in verband met de jubileumfeesten niet plaats vinden op de eerste Vrijdag in September, maar op Vrijdag 17 September. Als plaats van samenkomst is ditmaal gekozen de stad Deventer. Wie aan deze jaar lijks weerkerende Heemschutdag wil deelnemen, houde deze datum vrij. Nadere mededelingen volgen in het Augustusnummer. ZUIDERZEEMUSEUM. Het Augustus-nummer zal gewijd worden aan het Zuiderzeemuseum, waartoe ons tal van artikelen van hooggewaardeerde medewerkers bereikten. Voor foto's en kernachtige mededelingen uit onze lezerskring met betrekking tot het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen houden wij ons bij voortduring warm aanbevolen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 13