AMSTEL'S LUSTWARANDA Binnenkort verschijnt M. MULLER UITGAVE C.V. ALLERT DE LANGE AMSTERDAM met medewerking van H. Kleyn en H. F. de Vries Vele zijn de aanknopingspunten, die de oude Amstelstroom verbinden met onze vermaarde koopmansstad. Op schier elk gebied van het leven, in handel en verkeer, in nijverheid en ambacht, bij uitingen van algemene vieugde en droefheid, bij in- en ontspanning heeft de Amstel een rol gespeeld. Op onderhoudende wijze, met journalistieke flair, vertelt de schrijver ons van de vele aspecten dezer innige verbondenheid. Hij licht een tipje op van de sluier van de historische achtergrond, bespreekt de wijze waarop de Amsterdamse poorter de rivier steeds meer dienstbaar heeft gemaakt aan zijn belangen. Eens vormde zich aan de oevers van de Amstel, van de poorten der stad tot aan Ouder kerk, een bijna ononderbroken rij van heerlijke buitenhuizen, omgeven door hoog geboomte, taxushagen en weelderig aangelegde parken. In de rijk gemonteerde zalen of in de romantische tussen heesters en bloemen verscholen koepels en prielen, zochten de Amsterdamse patriciërs rust en ontspanning na omvangrijke arbeid op kantoor der drukke koopmanshuizen of de regentenkamers der stad. Langs de oevers trokken karossen en ruiters, over het water gleden de ranke speelvaartuigen en witgezeilde jachten, des winters liep de rijk opgetuigde appel schimmel met klingelende bellen voor de niet minder sierlijke slede. Van al die ogenlust is ons slechts weinig gebleven, van de grote buitenverblijven is er nog slechts één in ongeschonden staat over „Oostermeer". De beschrijving van dit en andere buitenhuizen in „Amstel's Lustwarande" doet ons beseffen hoeveel schoonheid langs de Amsteloever is verdwenen. Dat worden wij ook gewaar bij de beschouwing van de vele tekeningen en etsen door niemand minder dan Rembrandt van dit onderwerp gewijd. Ook hiervan vindt men in het boekje een boeiend relaas, terwijl een aantal reproducties ons in de gelegenheid stellen de toestand van vroeger te vergelijken met die van heden. Flora en fauna zijn al evenmin vergeten, zodat dit warm pleidooi voor behoud en herstel van landschappelijk schoon aan de Amstel, in niet mindere mate opwekt er zelf op uit te trekken om te gaan genieten van het vele schone, dat de Amstel en zijn nevenstroom aan ongerepte natuur (alle moderne techniek ten spijt) vlak bij de poorten van Amsterdam ook thans nog biedt. Ca. 150 pag. Prijs geb. f3.25. In de erkende boekhandel verkrijgbaar.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 19