WATERVLUCHTMOLEN S 27 troffen. Bij onderzoek is mij gebleken, dat de wind- waterradmolens hebben bestaan en wel op de Veluwe, in Utrecht, in Midden-Limburg, in de Meijerij en in de Baronie van Breda, alsmede op Duits gebied, gren zende aan Drente en Twente. Mede dank zij de in lichtingen, verkregen naar aanleiding van mijn vraag in het Weekblad „De Molenaar", is het mij mogelijk over deze wel zeer merkwaardige maalbedrijven iets mede te delen. In een oude beschrijving van Gelderland J) lezen we het volgende: „Tegenwoordig, in den jaare 1740, worden er reeds honderd agt en zestig Papiermolens op de Veluwe geteld, die door 't Water omgedreeven worden. Zij hebben, met malkanderen honderd agt en tachtig Raderen. Behalve deezen zijn 'er nog twee Wind-Papier-molens en een Watervlugtmolen; zo dat 'er in 't geheel, honderd een en zeventig Papiermolens zijn", Deze mededeling is voor ons van belang. Zij leert ons, dat in 1740 op de Veluwe een „watervlugt- molen" stond, waarmede niet anders dan een gecom bineerde wind-waterradmolen kan zijn bedoeld. De vermelding van de naam „watervluchtmolen" is een verrassing en gaarne namen we dit woord hier verder over. De Veluwe heeft nog een andere watervluchtmolen gekend, n.I. te Apeldoorn, aan de Hoogekampweg nr. 11, oorspronkelijk genaamd „korenmolen op Veld- huisen", omstreeks 1900: „De Hoop". De watermolen dateert uit 1517, werd in 1685 in verband met de aan leg van tuinen en waterwerken van boven het Loo naar de tegenwoordige plaats overgebracht; hij werkt nog steeds met een bovenslagrad en twee paar maal stenen. De windmolen, een achtkante rieten stelling molen, gebouwd in 1884, werd afgebroken in '1920 (afb. 2). De sprengbeek, welke het water van het Koninklijk Park 't Loo afvoert en waaraan de molen staat, ontwikkelt een voor een Veluwse spreng nor male kracht van 8-10 P.K. Wind- en waterkracht konden tegelijk worden aangewend. (Mededeling van de heer R. Hardonk te Apeldoorn). In Utrecht vinden we in 1850 een wind-watermolen, vermeld. Deze molen, „ingerigt tot het malen van tras en specerijen, het pellen van rijst, het slaan van olie en het kerven van karotten, is in 1844 en 1845 hier (te Utrecht) geplaatst voor rekening van den heer J. H. Kraanwinkel, naar de constructie van den Ingenieur C. Verloop. Op het gebouw, waarin de watermolen zich bevindt, is een windmolen, geheel van ijzer ge maakt, geplaatst, die, voorzien van twaalf roeden, met koperen zeilen (platen), zich zelve steeds in den wind zet" '2) Wellicht, dat er in Utrecht nog een andere windwater molen heeft gestaan. We lezen n.1. in het boekje „De Geschiedenis van het Graanmalen" (Uitgave „de Korenschoof", 1946), dat een stuk in 1824 te Utrecht door "de fa Remees Floris Elin en Compagnie een stuk land werd aangekocht om naast de bestaande water korenmolen een houtzaagmolen op te richten, ge dreven door wind- en waterkracht. De houtzaagmolen werd in 1851 verkocht aan de houtkopers Marinus en Jan Jongeneel te Utrecht. Wij gaan thans naar Limburg. Aan de spoorlijn Roer mond-Weert stond te Leeuwen, gemeente Maasniel, een watervluchtmolen, welke op 19 November 1944 door de Duitsers is opgeblazen (afb. 3). Hij behoorde toe aan Gebr. Nijssen, wier familie de molen onge- Afb 2 Watetvluchtmoktt de Hoop li Apeldoorn omsliteks 1910 Foto v d schryvei

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 13