Men heeft de luiken willen beschilderen in de stads kleuren. Soit, maar dan behoren hiervoor gebruikt te worden zwart en vermiljoen. Men had ze ook rood kunnen verven, dan had dit steenrood behoren te zijn, men deed het echter met de kleurstof, welke haar oor sprong vindt in de duitse chemische industrie, met kar mijnrood. Daarmee is het waardige aanzien van het gebouw ontsierd en grof aangetast. Hier moet spoedig opgetreden worden. Liefst nog vóór de zomer, als tienduizenden naar onze stad komen om van haar schoonheid te genieten. Helaas is het niet bij dit ene gebouw gebleven. Wie langs de gevel van het tuig- of bushuis loopt, beter bekend als de „Militiezaal" op het Singel, zal bemer ken, hoe deze fraaie, uit 1606 stammende gevel even eens verknoeid is, doordat men de luiken van de kruis kozijnen gedachteloos met signaalrood besmeerd heeft. Nogmaals, dit moet heraldisch rood zijn, vermiljoen, ook genaamd zinnober, of zoals architect A. A. Kok dat karakteristiek noemt, de kleur van hoogrode bak steen op de breuk. Ook dit gebouw, dat op een druk punt van de stad ligt, trekt veel aandacht. Herstel van de gemaakte fout zal de Dienst der Publieke Werken van Amsterdam tot eer strekken. Herstelt men de fout niet, dan wacht ons spoedig navolging van dit kwaad in de provincie, waar men terecht zal veronderstellen, dat men het in Amsterdam wel weten zal. Helaas wist men het niet, omdat voor de oude stad nog steeds de deskundige instantie om hier toezicht op uit te oefenen ontbreekt. Mag de Bond Heemschut hier nog een advies aan toe voegen? Als men weer gaat verven aan oude gebou wen, laat men dan een man met gezond verstand, historische zin en liefde voor de oude stad eens wat schilderijen in het Rijksmuseum en het Amsterdams Historisch Museum laten zien en de atlassen van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap en die van Splitgerber laten raadplegen. Hij zal dan zeker andere verf bestellen. Ln mocht men er aan toe komen de gekleurde wapens aan de gevel van de Universiteitsbibliotheek eveneens aan het Singel naast de Militiezaal te gaan op frissen, laat men dan vooral eerst in het Gemeente archief de goede heraldische kleuren opsporen, want de huidige zijn fantasie. 7 De Stadsbank van Lening wier luiken, zo jammerlijk geverfd zijn Foto T K

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 9