AMSTERDAMSE WOONHUIZEN het zuidwestelijk bastion zou heenkomen. Begrijpelijk is, dat dit tracé aldus is ontworpen op grond van tech nische en vooral van financiële overwegingen, waarbij van de hoge ligging van het laatstbedoelde bastion gebruik kan worden gemaakt voor oprit en landhoofd van de overbrugging over de haventoegang. Toch is het noodzakelijk geacht tegen deze schending van de overgebleven stadsomwalling uit een oogpunt van historie en landschappelijk schoon bezwaar te maken. Wanneer de ontworpen ronding tot uitvoering zou komen, zou er van de gehele stadsomwalling van dit zeer bijzondere vestingstadje practisch niets meer over blijven. De Stichting „Menno van Coehoorn" heeft daarom dringend in overweging gegeven, het beloop van de ontworpen rondweg langs de West- en Zuidwestzijde van Blokzijl zodanig te wijzigen, dat deze rondweg geheel buiten de oude stadsomwalling zal komen. Daardoor zal niet alleen een historisch belangrijk monument behouden blijven, maar ook de landschap pelijke aanblik van de stad zou veel schoner blijven. Dit zou mettertijd, wanneer restauratie financieel mogelijk wordt, aan fraaiheid nog zeer kunnen winnen. Te Terschelling bestaan plannen om in de hoofdweg, welke van West naar Oost over het eiland loopt, een bochtafsnijding aan te brengen nabij Formerum. Dit zou geschieden door het aanleggen van een nieuwe verbindingsweg, welke op geruime afstand achter de bestaande bebouwing om zal lopen. Dit plan van B. en W. van Terschelling werd in de Gemeenteraad zitting van 4 September 1947 reeds aanvaard, niette genstaande de bezwaren hiertegen ingebracht. Wanneer dit besluit toch ten uitvoer zal worden gelegd, betekent dit, dat een der fraaiste landschapsbeelden van de Ter schellingerpolder onherstelbaar zal worden geschon den. De Contact-Commissie voor Natuur- en Land schapsbescherming en de Bond Heemschut hebben zich daarom ter zake met bezwaren gewend tot de betref fende instanties. Het ligt in ons voornemen in deze 25e jaargang o.m. ten nummer te wijden aan de molens in Nederland. Reeds werden hiervoor belangwekkende bijdragen ont vangen van de heren K. Boonenburg, A. Bicker Caar- ten en H. A. Visser. Indien leden, correspondenten of lezers van ons orgaan beschikken over gegevens betref fende molens, en zij deze voor publicatie geschikt achten, dan zien wij hun mededelingen gaarne binnen tien dagen na het verschijnen van dit nummer tege moet. Bovendien is het ons plan een nummer te wijden aan het Zuiderzee museum. Ook hierover zullen wij gaarne berichten en meningen vernemen. Wij stellen ons voor, het nummer, dat deze jaargang zal besluiten, d.i. van December a.s. te wijden aan een overzicht uit 25 jaargangen Heemschut. Ook hiervoor doen wij thans reeds een beroep op onze leden en wel in het bijzonder op onze oudere leden om, door het neerschrijven van persoonlijke ervaringen uit de zeer woelige kwart eeuw die dan achter ons ligt, bijzondere waarde te geven aan dat jubileumnummer. A. A-KOK Weder een verslag van een wandeling van Herengracht 495 naar de Brouwersgracht en terug met een ommetje. Herengracht 46. Daarachter was een tuinhuis met regelmatige vensters, gootlijst en zwart pannendak, een eenvoudig en aantrekkelijk gebouwtje. Omdat daar de „keur" niet geldt, zijn de tuinhuizen niet aan maat in hoogte en diepte gebonden. Het dak en de gootlijst gingen eraf. Daarvoor in de plaats kwam een onaan zienlijke doos zonder dak. Wat van achteren is ziet niemand! Maar de kanarie en de poes zijn van boven en opzij en van achteren ook netjes afgewerkt. Herengracht 104 wordt van binnen, boven, leeggebro- ken. Het zware kaphout ging eruit, ook de balklagen. Overeenkomend geval als tevoren vermeld voor Heren gracht 10. Dit huis komt niet voor in de Voorlopige lijst, maar behoort straks wel in de Monumentenbe schrijving. Dan behoeft het type van indeling niet meer vermeld te worden, want deze is teloor gegaan. N.Z. Voorburgwal 94. Daar is (was) een sierlijke voor kamer, stijl Lodewijk XIV, met schoorsteen, betimme ring, deuren, plafond met gebogen houten lijsten. Dit interieur wordt eruit gesloopt en werd te koop aan geboden. Het huis heeft meer aantrekkelijks, een goed trappenhuis; dit is niet zo gemakkelijk verhandelbaar. Bij de Monumentenbeschrijving behoeft dit kamerinte rieur niet meer vermeld te worden. Keizersgracht 170. De gevel komt voor in de Voor lopige lijst, een trapgevel '1620, enigermate geschon den. Deze werd weggebroken en nieuw opgebouwd. Edoch met hogere trappen, zodat de helling stijler werd dan het Amsterdamse gebruik en met in elke trap een blokje. Amsterdam heeft er nu een trapgevel bij, maar niet van 1620 en daarom niet meer geschikt voor de Monumentenlijst. 2 III

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 4