11 HET TOLHUIS TE AERDENHOUT. Opnieuw bestaan er ernstige plannen tot het slopen van de vroegere tolgaarderswoning te Aerdenhout. Het tolhuis „De Haringbuis", dat met de oude boer derij aan de Viersprong en het tegenoverliggende huis „Bos- en Landzicht" een zo aardig geheel vormt en een der weinige oude en charmante stukjes van de duinstreek is, dreigt hiermede nu te verdwijnen, daar de gemeenteraad van Bloemendaal ten behoeve van een noodzakelijke wegverbetering ter plaatse besloten heeft het huis te laten slopen. Reeds gedurende vele jaren is gesproken over de ver betering van de weg en de daarmede nauw verband houdende vraag of het tolhuis gesloopt of behouden, eventueel verplaatst zou kunnen worden. Het gebouwtje.komt niet voor op de Voorlopige Lijst van Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst, doch gezien de historische betekenis verdient het zeker aanbeveling het uit slopershanden te houden. De herberg (de bovenbedoelde tolgaarderswoning), toen het „Claverbladt" of ook wel „Het vergulde Klaverblad" geheten, werd in 1628 gekocht door een Haarlemse bierbrouwer. Een latere eigenaar, de Zand- voorter Dirk Knoop, die in 1649 het pand kocht, gaf er hoogstwaarschijnlijk de naam van „Haringbuys" aan, wellicht om de gunst van zijn mede-dorpelingen te winnen, die van de langs het huis lopende Zand- voorterweg een druk gebruik maakten, als zij voor de afzet van hun vis naar Haarlem ter markt togen. Het 17e eeuwse uithangbord, dat boven de deur van het tolhuis hing, vertoont een geschilderd schip op een koperen plaat met ijzeren afdekking. Aan de onder kant zijn twee haringen in het koper uitgesneden. Thans bevindt het bord zich in het Frans Halsmuseum te Haarlem. De eigenaars van de herberg pachtten de tol van de grafelijkheid Brederode, uit de opbrengst werden de kosten van wegonderhoud bestreden. De tolboom stond bij het nabijgelegen Klaphek, waar de Zand- voorterweg begon. In 1824 vormde zich uit enige grondeigenaren een Commissie, die het plan opvatte de oude Zandweg naar zee te bestraten; zij richtten o.m. twee tollen in, een bij het oude Klaphek en een bij de herberg Kost- verloren te Zandvoort en verpachtten deze. Eind 1917 werd door het Gemeentebestuur van Bloemendaal het binnen de gemeente gelegen gedeelte van de Zand- voorterweg met bermen en aanliggende gedeelten overgenomen. 1 Maart 1918 werd de tol opgeheven en verloor het tolhuis de bestemming, die het sinds eeuwen had vervuld. Historici van naam als A. Loosjes Pz. in „Hollands Arkadia" en Allan in zijn „Geschiedenis van Haar lem" en in het bijzonder Mevr. J. M. SterckProot in „Geschiedenis van Aerdenhout", schreven over dit oude huis, waarvan het verdwijnen ten zeerste be treurd moet worden. Moge, ondanks het besluit van de gemeenteraad, als nog een oplossing gevonden worden, die verkeers technisch bevrediging schenkt en het behoud van het gebouwtje verzekert. B. S. COMMISSIE VOOR HET BEHOUD VAN DE ST. PIETERSBERG. Begin December is te Luik, op initiatief van de „Com- mission des naturalistes liégeois pour la protection de la montagne Sainte Pierre", de oprichtingsvergadering gehouden van een Belgisch-Nederlandse wetenschap pelijke commissie ter bescherming van de St. Pieters berg. Afgevaardigden van de volgende wetenschappe lijke genootschappen namen er aan deel: het Natuur- Historische genootschap in Limburg, het Limburgse Landschap en Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap, de Wetenschappelijke Vereniging van Limburg te Hasselt (B.), de Société Botanique de Liège en de Cercle des entomologistes liégeois, de beide laatste te Luik. In het Dagelijks Bestuur der Commissie waren aan gewezen: dr P. Maréchal te Luik, voorzitter; jhr mr W. Michiels van Kessenich te Maastricht en de heer J'. Moons te Hasselt, vice-voorzittersF. Darimont te 1 Luik en drs R. Kofman te Maastricht, secretarissen. Het doel der commissie is het behoud van de gehele St. Pietersberg van Visé tot Maastricht, als natuur- en cultuur-historisch monument. De commissie heeft requesten gezonden aan de betrokken Nederlandse en Belgische ministers, waarbij, wat betreft het Neder landse deel, gewezen werd op de grote schade, welke naar het oordeel van de commissie reeds door de Eer ste Nederlandse Cement Industrie aan de St. Pieters berg werd aangericht. CONTRIBUTIE 1948. Mochten wij van een deel onzer leden de contributie over het jaar 1948 reeds ontvangen, anderen bleven nog in gebreke. Wij wekken deze leden op, zo spoedig mogelijk hun contributie op onze girorekening 124326 over te maken. Bij voorbaat onze hartelijke dank.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 13