LANDSCHAPSONTSIERING A. G. M. BOOST Ons land is een toonbeeld van hekken en hekjes, af rasteringen, schuttingen en schotjes; alles netjes afge scheiden en afgepaald: dit is van mij en dat van jou en waag het niet m'n terrein te betreden! Art. 421 W. v. S., streng verboden toegang. Elk voor- en achter tuintje, elk wei'tje en stukje bouwland, ontelbare bos-, heide- en duinterreinen, parken en bezittingen, perken en plantsoenen. Inderdaad een staalkaart van afschei dingen: veel prikkeldraad natuurlijk, doch ook spijlen, kippen- en ander gaas, houten, ijzeren en betonnen palen, dure, kaarsrechte hekwerken, hecht en sterk, andere schots en scheef ineengeflanst, zoals 't uitviel. Zeker, veel ervan is onvermijdelijk, vee en de talrijke baldadige en onverantwoordelijke elementen in onze samenleving maken nu eenmaal het plaatsen van hechte en niet gemakkelijk te overschrijden afsluitin gen noodzakelijk, maar dan is het ook dubbel nood zakelijk, dat men bij het aanbrengen van hekken rekening houdt met hetgeen past in de natuur en in een bepaalde omgeving. Fraaie en doelmatige afschei ding in de vorm van houtwallen, hagen, sloten e.d. zijn niet steeds toe te passen; de nog bestaande hout wallen en begroeide scheidingen vallen helaas meer en meer ten offer aan de ruilverkavelingen, maar is het nu nodig, dat hekwerken zo dicht langs de wegen worden geplaatst, dat men het gevoel krijgt zich door een smal fiets- of wandelkanaal te bewegen, begrensd door eindeloze en troosteloze afscheidingen? Waarom niet een ruime berm gespaard van enige tientallen meters breedte, zodat door het aanbrengen van beplan tingen de hekwerken althans enigermate aan het ge zicht worden onttrokken en daardoor minder de sug gestie van beklemming en opdringerige smakeloosheid geven. Bijgaande foto van een recent geval: hekwerken welke door de Leidse Duinwaterleiding Mij. langs het haar toebehorende duinterrein bij het Wassenaarse Slag zijn geplaatst, geven een duidelijk beeld van hoe het niet moet. Zijn dergelijke hoge en dure afraste ringen bepaaldelijk onmisbaar om het terrein voor betreding te behoeden? Wij kunnen het niet beoor delen, maar zouden toch met klem willen pleiten voor een oplossing, als hiervoren aangegeven. Het mooie aspect op het duinterrein, gaande langs de weg naar het Slag, is thans wel grondig bedorven. P.S. Bij het ter perse gaan van dit nummer bereikte ons het bericht, dat het werk aan de afrastering langs de terreinen van de Leidse Duinwaterleiding begin November is stopgezet. Burgemeester en Wethouders van Wassenaar deden ons voorts de verheugende mededeling, dat maatrege len in voorbereiding zijn om te bewerkstelligen, dat de reeds geplaatste afrastering zo spoedig mogelijk wordt verwijderd en zo nodig wordt vervangen door een nieuwe, welke noch op zichzelf, noch in verband met de omgeving uit een oogpunt van welstand aan stoot zal geven. In het Huishoudelijk Reglement werd slechts één arti kel belangrijk gewijzigd, n.1. dat over de contributies. Besloten werd dat donateurs voortaan tenminste 25.contributie betalen, gewone leden ten minste 10.en buitengewone leden ten minste 7.50. Het laatste was al in de jaarvergadering te Gouda in 1946 aangenomen. Afgeschaft werd de bepaling, dat men door het betalen van een bedrag ineens lid voor het leven worden kon, daar dit te onvoordelig voor de kas was. Zo hebben wij dus nu weer een nieuwe wet, die, naar ik hoop, voor lange tijd aan de behoefte voldoen zal. De Voorzitter van de Bond Heemschut, J. A. BIERENS DE HAAN. Hoe hel met moet1 Folo AG M B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 11