UITGAVE C. V. ALLERT DE LANGE - AMSTERDAM niet het toneel geweest is van gebeurtenissen van wereldhistorische betekenis. ^Doch zij is in zodanige mate het toneel gèweest van een belangrijk deel van de Hollandse beschavingsgeschiedenis, dat daardoor een studie als deze boven de locale betekenis die zij heeft voor een grotere lezerskring van belang is. .Vanaf haar vroegste geschiedenis, toen zij,'een der vele Hollandse veenplassen, op enige afstand buiten Amsterdam gelegen, nauwelijks meer dan met name bekend was, volgen wij haar wederwaardigheden, waaronder vooreerst natuurlijk de drooglegging, verder overstromingen, de tijd van de grote bloei, toen men haar sierde met de verhevenste benamingen als: ,,De Amstellandsche Hemel" en „Het Diemer Paradijs", tot tenslotte, na een tijd van verval, de terugkeer tot haar oorspronkelijke eigenares, de stad Amsterdam. In haar bloeitijd moet de Watergraafsmeer grote indruk gemaakt hebben op het ontvankelijk gemoed van kunstenaars en chroniqueurs uit die tijd. Hoeveel schilders, tekenaars en graveurs, waaronder we een Rembrandt tellen, hebben haar niet uitgebeeld, hoeveel dichters haar bezongen? In die tijd was het ook, dat er een boek kon verschijnen, geheel aan de Watergraafsmeer gewijd. „Het Verheerlijkt Watergraafs of Diemermeer", geschreven door Matthaeus Brouerius van Niedek (1725). Hier schreef men een stuk beschavingsgeschiedenis van de Gouden Eeuw in Holland. Hetzelfde kan gezegd worden van „Watergraafsmeer" waarvan de auteurs van deze bron een dankbaar gebruik hebben gemaakt. Om bv. één aspect te noemen: wie een studie wil maken van de 18e eeuwse tuinkunst, moet welhaast noodzakelijk kennis genomen hebben van de vele gravures en kaarten van specimina hiervan uit de bloeitijd van de Watergraafs meer, die in ruime mate in dit boek gereproduceerd worden. Doch dit is slechts een der vele facetten van het rijke tafereel van het leven der Amsterdamse patriciërs dat zich hier voor onze ogen ontrolt. Zelfs later, wanneer ook hier het algemeen verval van Hollands welvaart merkbaar wordt, blijft -de Watergraafsmeer nog veel schoons behouden, zij dat nu het accent iets verlegd is. En thans is zij bezig, na een eeuw van inzinking en verval, onder stedebouwkundige leiding van Amsterdam, tot een schoon geheel te worden. Al behoort zij nu tot Amsterdam-Oost, zij zal toch altijd nog iets in zich houden van haar geschiedenis. 400 pagina's met 139 afbeeldingen naar gravures, schilderijen en foto's, alsmede 43 afb. tussen de tekst. - Prijs gebonden in geheel linnen band f 22,50 Alom verkrijgbaar in de erkende boekhandel. CV |H J KOERSEN 4 ZONEN I I AMSTERDAM

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1947 | | pagina 20