92 Kclclci vensters vnn de bncidcrij Zuidhol te kennen, dat de bewoner katholiek is. Komt een een protestantse boer op zo'n woning, dan worden de kruisen al gauw overgewit. Een voorbeeld daar van vindt U in Warmond, aan de boerderij ten zuid westen van „Leevliet", waar de kruisen zijn veran derd in witte ronde vlakken. De witte strook boven het gekoolteerde plint, die we op bijna alle oude boerderijen aantreffen, wees de ,boer in donker de weg en behoedde hem voor on zachte aanraking met de muur, op dezelfde wijze zo als wij dit in de afgelopen oorlogsjaren met de witte trottoirbanden en orienteringsstroken hebben mee gemaakt. Voor wij de omgeving van „Zuidwijk" gaan ver laten, zou ik nog even met U een kort bezoek willen brengen aan de tegenover liggende boerderij „Huis ter Weer", op het terrein van het voormalig kasteel van die naam. Ook deze boerderij met haar schuren en bijgebouwen is ondanks de benauwend dichte nabijheid van de mo derne woonbuurt „Deyleroord" nog prachtig gelegen en ik zou vooral Uw aandacht willen vestigen op de kolossale iep bij het inrijhek, die gelukkig de brand- stofloze oorlogswinters heeft overleefd. De bijzon der grote gevel is helaas verknoeid en de oude in deling van het huis is geheel gewijzigd, tenge volge waarvan de linkerzijgevel is gaan uitwijken en met lelijke zware steunberen moest worden gestut. De opkamer boven de grote gewelfde kelder is in tweeën gedeeld; hierin bevinden zich nog een vloer met kleine bruinverglaasde tegels, een geribde eiken deur en balken met eenvoudige consoles. Het is jammer, dat zoveel eigenaars de waarde van hun bezit niet kennen; het gevolg daarvan is, dat ver bouwingen, zoals aan deze boerderij hebben plaats gehad, geheel aan het inzicht van de eerste de beste aannemer worden overgelaten. Op deze wijze ver dwijnt veel mooi oud handwerk, om plaats te maken voor fabrieksproducten, die in het oude huis niet passen. ,De aannemers zijn beter op de hoogte en maken voor oude deurtjes, tegels, enz. goede prij zen, vooral in Wassenaar, waar zich onder de talrijke villabewoners gretige kopers bevinden. Wij gaan nu naar een ander gedeelte van het oude ambacht van Wassenaar en Zuidwijk en wel naar de vroeg-zeventiende-eeuwse boerderij Oostdorper weg no '206, schuin tegenover de plaats waar weleer hef adellijk huis „Bellestein" met ronde en zeskante torens zich in zijn grachten spiegelde. Deze oude woning, die ongetwijfeld tot een van de fraaiste en best bewaard geblevene in dé omgeving behoort, kwam met 22 morgen lands op 15 Februari 1754 door koop in het bezit van Leendert Leendertsz. Ruijgrok, een voorvader van de tegenwoordige ei genaar-bewoner. Verkopers waren de erfgenamen van Vrouwe Maria Magdalena van Ornia, Gravin Dou airière van Moens, Vrijvrouwe van Vrijenes, van Sluipwijk en van Cronenburg. Helaas wordt de gevel sedert een aantal jaren ont sierd door een monsterachtige uitlbouw, die naar wij hopen eerlang zal worden opgeruimd. De gevelin deling komt ongeveer overeen met die van de als eerste door ons bezochte boerderij bij „Zuidwijk"; in tegenstelling daarmede heeft de zolderverdieping hier twee vensters inplaats van één, de kelder is even eens ingebouwd en bevindt zich ook links in het ge bouw. Enige fraaie korfbogen met natuurstenen blokken rondboogjes, waaronder zich eertijds kruiskozijnen bevonden, zijn nog volkomen intact; de kruisramen zijn waarschijnlijk in de loop der 18e eeuw vervangen door de huidige vensters, die niet onder de bogen passen. De oorspronkelijke indeling.van de woning is ook hier niet ongewijzigd gebleven. De grote 18e-eeuwse 4schouw, met dubbele rijen paarse tegels, waarop met ranken omwonden gedraaide zuilen voorkomen, wordt thans door een houten schot aan het oog onttrokken. Zij bevindt zich echter nog op de oude plaats vari haar 17e-eeuwse voorgangster tegen de muur van het voor huis; het rookkanaal gaat recht olnhoog en treedt ongeveer in het midden van het dak naar buiten. De binnenbetimmering van de woonkamer is 18e eeuws. Tegen de zuidgevel bevindt zich een uitgebouwde keuken, (vroeger zomerhuis) met over de gehele breedte een schouw met bakoven en gemetseld for nuis; de wanden zijn bezet met bruin- en groenver-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1947 | | pagina 14