lijk verkrijgen. Doch talloze malen is en wordt liet landschap door onkunde of onverschillig heid ontluisterd op een wijze, die vermeden had kunnen worden. Een langjarige strijd hiertegen, niet in het minsl door de Bond Heemschut, heeft gaande weg geleid tot meer begrip voor de hoge waar de, welke aan het behoud van bestaande schoonheid moet worden gehecht en tot enige planmatigheid in de ongeordende uitingen van de menselijke activiteit. Weliswaar kan weinig ongedaan gemaakt worden, doch veel kan nog worden voorkomen, hiervoor is echter voort durende waakzaamheid en werkzaamheid nodig. Zo heeft de commissie van de Bond Heem schut, de Commissie de Weg in het Landschap (W.I.L.), zich onlangs tot de Provinciale Besturen gewend met verschillende verzoek schriften, waarin de volgende kwesties zijn behandeld a. het Avederom in tt mennende mate aanbren gen van reclames op blinde gevels van woningen, op molens, muren en schuttingen in de vorm van borden, o"f biljetten, die op in aanbouw zijnde kunstwerken, keten en loodsen enz. worden geplakt en door hun in het oog springende uitvoering de schoon heid van stad en land ten zeerste aantasten: b. het ontstaan van een steeds groter aantal uitermate lelijke opslagplaatsen van afge dankte auto's en auto-onderdelen, van 88 bouw- en afvalmaterialen en stadsvuil, welke zich in vele gevallen onafgcschermd nabij onze wegen bevinden en van daaruit gezien een bijzonder storende werking- hebben c. de zandafgravingen ten behoeve van de zandwinning voor wegenaanleg, steenfa brieken e.d., welke enerzijds uit een oog punt van aantasting van het landsclnaps- schoon dienen te worden tegengegaan, an derzijds, voorzover bestaand, of onvermijde lijk, een goede landschappelijke behande ling en een juiste bestemming moeten ver krijgen; de goede voorbeelden bewijzen, dat zulks mogelijk is; <7. het stellen van eisen ten aanzien van plaats, vormgeving, kleur en welstand der te stich ten benzinestations langs de wegen en het voorschrijven van eventueel benodigde af schermende beplantingen, opdat het beeld van deze gebouwen, van het landschap uit gezien, niet storend werkt; g. de zich ontwikkelende lintbebouwing nabij Eist, waardoor het uitzicht op de Rijn ten zeerste wordt geschaad, afgezien van het verfoeilijk aspect dezer soort bebouwing, voorts het verzoek op de daarvoor in aan merking komende punten de struikbeplan tingen tussen weg e,n rivier op te ruimen, teneinde fraaie uitzichten op de rivier en dc .Betuwe te verkrijgen. Tn al deze gevallen is aan de Provinciale Be sturen gevraagd in hoeverre in de provincie doeltreffende verordeningen bestaan, waardoor eventueel bezwaren kunnen worden ondervan gen en bepaalde eisen kunnen worden gesteld en zo deze niet mochten bestaan, alsnog te willen overwegen desbetreffende bepalingen in het leven te roepen. JVij herinneren er ten slotte aan, dat wij in het belang van het behoud van de schoonheid van stad en land van onze leden en lezers steeds gaarne mededelingen tegemoet zien omtrent te hunner kennis gekomen voorgenomen of in uitvoering zijnde werkzaamheden, welke een rechtstreekse en ingrijpende verstoring van het landschap leweeg zullen brengen. A. G. M. BOOST, Secretaris W.I.L. raadplegen van deskundigen, die een warm kloppend hart hebben voor de schoonheid van ons land, zal onnodig aantasten van het land- schapssclioon kunnen worden voorkomen. BRAAI SOFEREE. Ah c.iIl ingelichte w.itet molen fi,m de weg Wee&p-Bussum foto S Vervolg Tnduiti inhsritic

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1947 | | pagina 10