zicht veld heelt gewonncn, dat oppassen de boodschap is ca ontpleisteren niet het evan gelie. Er is critiek op de techniek van het res taureren, die met overal zo doordacht of zo wetenschappelijk verantwoord is, als de restau rator, die zich bewust is van zijn verantwoor delijke taak wel zou weuscn. Daar ga ik thans niet nader op in. Ik vergeel' Amersfoort gaarne zijn kleine fou ten om zijn goede wil, om het onwaardeerlijke voorbeeld dat het geeft in zijn besef voor de culturele betekenis van zijn oude stedcschoon. In hoeveel gemeenten staat de plaatselijke overheid niet volkomen onverschillig tegenover de oude schoonheid, of is men maar al te gul met toestemming tot acsthetisch onverantwoor de verbouwing of zelfs tot sloping. In hoevele gemeenten ontbreekt bij alle plannenmakerij het inzicht in maat en verhouding? In hoe wei nig gemeenten heeft men een plaatselijke dienst voor het behoud van oude schoonheid, of, in hoe weinig gemeenten kan men, zoals in Amersfoort, met gerechtvaardigde trots zeg gen: hier wordt niet gesloopt aan nadat met zorg is overwogen of herstel mogelijk is en in hoe weinig gemeenten zegt men na: hier wordt niet nieuw gebouwd dan na zorgvuldig over wegen of hel nieuwe werk in materiaal en ver houding past bij de beslaande oude schoonheid. Daarom acht ik Amersfoort in dit opzicht voorbeeldig en zie ik met levendige belangstel ling de verdere resultaten van diens overheids bemoeiing tegemoet. worden opgericht om de hoogspanningslcidin- gen te dragen. Het behoeft geen betoog, dat hiertegen vele bezwaren gerezen zijn. Ook in Frankrijk kampt men met dergelijke moeilijkheden. Voor de oorlog bestonden plan nen tot het bouwen van een hydro-electrischc centrale aan de Isère bij het plaatsje Tignes. Gedurende de oorlog bleef het bij deze plan nen, doch direct na de capitulatie van Duits land werd een aanvang gemaakt met de uit voering er van. Na enige weken had de bevolking, die wei gerde haar dorp en landerijen te zien verdwij nen in een kunstmatig meer, de barakken van de arbeiders vernield. Hier bleef het niet bij; met behulp van dynamiet werden transforma toren, graafmachines, motoren etc. door de dorpsbewoners grondig vernietigd. Overblijven de stukken werden in de rivier geworpen, ter wijl tenslotte het vuur een eind maakte aan het bestaan van het barakkenkamp en wat nog van het materiaal was overgebleven. Het onderzoek in deze kwestie leverde wei nig op, een bevredigende oplossing werd nici gevonden. Onlangs werd er in een artikel in liet Bulle tin de 1'Association pour la Defense de 1'Ourthc op gewezen, dat de productie van deze elec- trische centrales vaak geringer is, dan men zou verwachten. Met enige cijfers werd hier aangetoond, dat in België door de centrale van de Warche en de Amblève in 1946 minder dan 1 van de totaal gebruikte energie geleverd werd. Is dat de verminking van het landschap, door grote dammen en kunstmatige watervallen van 40 M. hoogte, waard? Laten wij ons gelukkig prjjzen, dat in Neder land dergelijke gevaren voor onze rivieren niet dreigen. BRAM SOFFREE. 71 Kamp 1 hjduis icslaittalte foto T K Belangstellenden worden er op gewezen dat tegen h sehijnt over Amersfoort, geschreven door J. B M. van einde van dit jaar in de Heemschutserie een deeltje ver- asselt: Amersfoort, de stad van de Lange Jan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1947 | | pagina 25