68 samenwerking mei. architecten en aannemers. Jn dat opzicht is Amersfoort een voorbeeld voor vele andere Gemeenten in ons land. De gevol gen blijven niet uit. Het enthousiasme is vaak zo groot, dat de eigenaars zich bereid verkla ren de restauratie geheel voor eigen rekening te nemen. Ja zelfs de uitvoerders hebben in en kele gevallen zo'n plezier in de resultaten, dat zij uit eigen beweging tot meer bereid zijn dan waartoe zij verplicht zijn. Dat de gehele ge meente er mee gebaat is, is buiten kijf, de be langstelling voo,r de eigen stad neemt zeer toe bij de Amersfoorters, maar daarnaast gaat de stad steeds meer belangstelling wekken buiten liaar grenzen, hetgeen de Amersfoorters slechts welgevallig kan zijn. Het stadsbestuur ziet het groot, zoals nog deze zomer uit een toespraak van Burgemees ter Molendijk ten stadhuizc bleek. Hij noemde Amersfoort een der weinige Nederlandse ste den, die als geheel het middeleeuwse karakter heeft weten te bewaren. Daarvan beseft het Gemeentebestuur ten volle de betekenis. Daar om streft het er energiek naar om de oude stad te restaureren en oude vervallen panden te ver vangen door nieuwe, die in schaal aansluiten bij ae oude bebouwing. De uitbreiding, zoals mij uit een bespreking met de stadsarchitect bleek, stelt grote problemen. Men wil de oude stad, die op kleine schaal rondom kerk en toren is gebouwd als een kostbaar kleinood bewaren. Toch wil men ook geen museum, maar een le venskrachtige stad. Daarom is het streven om van de middeleeuwse vesting een winkel- en zakencentrum te maken. Het industrieterrein, omzoomd door groen, is in het Noorden gepro jecteerd. De nieuwe woonwijken zijn als bloem-- bladen liggend om het hart der stad geprojec teerd. Ook deze gescheiden door stroken groen met recreatiegebied. Zo ziet men een gaaf ge heel, waarbij men zich terdege rekenschap geeft van de eisen, welke hel toenemende weg verkeer stelt. Zeker, er zijn fouten begaan. Ik ben overtuigd, dat men thans gaarne enige restauraties van zeven en meer jaar geleden nog even onder handen zou willen nemen. Er is scherpe critiek geweest op de al te grote ijver om consequent te ontpleisteren, ook daar waar het allerminst gerechtvaardigd was. Ik heb mij er van overtuigd, dat in Amersfoort zelf het in- [Jet kitiislhtslotisch zo niet kwaai dige notaiishwsje aan de Munthuizen ts in vei val Hel zal echlet spoedig fteiestaweeid woiden foto B W Krommestraat 44 voot restant attc foto B W

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1947 | | pagina 22