uit heemschut's leóenkRing Elk van Heemschut's leden heeft zo zijn eigen bijzonderheden; die van „Haerlem" is wel de uit gave van een kloek jaarboek en een reeks kleinere werkjes, welk jaarboek een gezellig provinciaalse inslag heeft in zijn necrologien van belangrijke over leden stadsgenoten en een overzicht over wat zich in de afgelopen periode aan plaatselijk belangrijke evenementen afspeelde. Behalve deze beide rubrieken bevat het jaarboek 1944-1945 nog een aantal artikelen, waarvan wij als van meer dan uitsluitend plaatselijk belang slechts willen vermelden een artikel van Mej. H. C. M. Lips over de geschiedenis van een in de Franse tijd te Haarlem opgerichte spijsuitdeling, en een van wijlen Mevr. Sterck-Proot over Woestduin, het laatste wel van haar serie historische artikelen over oude buitenplaatsen in Haarlem's omgeving. Maar ook op andere wijze ontplooide de Vereniging activiteit, als blijke moge uit de jaarverslagen over 1944 en 1945, zij het ook, dat deze aciviteit begrijpe lijkerwijze door de oorlogsomstandigheden geremd werd. Excursies en lezingen werden gehouden, lan tarenplaatjes van oud-Haarlem werden, met uitvoerige toelichtingen voorzien, aan scholen uitgeleend, om de jeugd op de historische schoonheid van Haarlem te wijzen. De verkoop van de kleinere uitgaven verliep zeer bevredigend, zodat verschillende uitverkocht raakten. Het ledental passeerde in 1944 de 1000 en bereikte in 1945 de 1075. Een hoogtepunt in deze jaren was het 700-jarig bestaan der stad, hetwelk gevierd werd met een tentoonstelling en de uitgave van een reproductie van het Charter van 1245, waar in Haarlem van Graaf Willem II stadsrechten ontving, met een toelichting van "de hand van Haarlem's archivaresse, Mej. Dr. G. H. Kurtz. Hoorn kan natuurlijk niet doen wat Haarlem deed, maar doet toch wat het kan, als blijkt uit het jaar verslag over 1945. Zo werd een commissie Zuiderzee- werf opgericht, om de mogelijkheid te onderzoeken de oude scheepstimmerwerf aan de Kamperkuil weer in gebruik te stellen. De restauratie van de West-Friese boerderij „De Barmhartige Samaritaan" te Blokker werd, zij het ook vertraagd, voortgezet; van enkele andere percelen kon de restauratie door materiaalgebrek weinig voortgang vinden, terwijl van een perceel aan de Grote Oost de restauratiemogelijkheid onderzocht wordt. Als verlies moest geboekt worden het uitbranden van een uit 1593 daterend perceel aan het Munnickenveld, eigen dom van de Vereniging „Hendrick de Keyser". J. A. B. de H. DE STRIJD OM DE BEERSE Een prachtig stuk Brabants beekdal tussen Oirschot en Boxtel dreigt verloren te gaan, als de plannen van - de Cultuurtechnische Dienst verwezenlijkt worden. Van de vroeger zo talrijke natuurlijke stroomdalen in Brabant is dit gedeelte het laatste, dat nog niet werd aangetast. Na het prijsgeven van de belangrijke Blauwgraslanden van de Steenselaar Beemden treft de voorgenomen 'ontginning ons des te pijnlijker. Hoewel ook tussen Oirschot en Boxtel vele mooie Blauwgraslanden het slachtoffer werden van de cultuur, zijn er in het omstreden gebied enkele plaatsen, waar deze belangrijke vegetatie met zijn typische fauna nog aanwezig is. Bovendien telt het gebied vele zeldzame planten en dieren, waarvan sommige zelfs in geheel West-Europa zeldzaam zijn. Van groot belang is ook het feit, dat het gebied als studie-object voor de leer der planten-gezelschappen en voor de landbouwoecologie zeer geschikt is. Landschappelijk beschouwd is het een unicum door zijn uitgestrekte broeklanden met bosjes en kleurrijke natuurlijke weiden, een landschap, waar men zich verre waant van geïndustrialiseerde steden met hun in woonkazerne's opgehoopte mensenmassa's. Ook cultuurhistorisch is het gebied van grote betekenis, daar het in Brabant het enige overgebleven voorbeeld is van de toestand der Brabantse stroomdalen in t roeger eeuwen. J. Meltzer. NAGEKOMEN BERICHT De algemene vergadering van de Bond Heemschut zal op Vrijdag 5 September a.s. te Delft plaats vinden. 19 LVIII HAERLEM LIX OUD HOORN

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1947 | | pagina 5