Okke Haverkamp KLOKHUIZEN IN GRONINGEN „Een bijzonderheid, die kenmerkend is voor Gro ningen, vormt het feit, dat de toren niet met de kerk verbonden is, maar geheel vrij op een hoek van het kerkhof staat". Aldus ongeveer Dr. E. H. ter Kuile (16) en hij voert ons daarmede naar het onderwerp, waarover ik U dacht in deze bijdrage iets t.e vertellen. Een opmerkzaam reiziger door het Noorden van ons land zal het niet ontgaan zijn, dat men in de provincie Groningen ten eerste verscheidene kerken ziet zonder een toren; en ten tweede verscheidene andere zonder een toren-er-aan-vast. De toren, dienend om de luidklokken te herbergen, staat dan ergens op een hoekje van het kerkhof, nu eens wat dichterbij, dan weer wat verder van het kerkgebouw verwijderd. En het zou mij niet verwonderen, wanneer er onder de opmerkers verscheidene waren, die zich afvroegen: „Waartoe dit? Waarom dit alleen hier?" Zij kunnen gaan snuffelen en hier en daar een kleine notitie vinden, de een deze uit leg gevend, de ander die. Misschien zelfs leg gen zij het oor te luisteren bij het volk en horen een verhaal, een sage (14 7; 10 5-7; 6 85-86) 1). Maar met dit al blijft het een fragmentarische kennis van een ver schijnsel, dat uit kunst historisch, zowel als volkskundig, net zo goed als uit cultuur historisch oogpunt be langwekkend lijkt. Mij gaf dit „frag mentarische" in mijn kennis een onbevredi gend gevoel. Het uitte zich in het samenbren gen van al datgene, wat volgens mij met deze vrijstaande Gro ninger kerktorens, of, laten wij het meteen noemen met de naam, die mij beter bleek deze klokhuizen iets uitstaande had. Men vinde het resultaat van dit samenlezen (en het poneren van enkele vragen die als vanzelf dan rijzen) onderstaand. Een bekencl verschijnsel Het eerste, wat men zich moet afvragen bij het aanschouwen van één of meer klokhuizen in Gronin gen is wel dit: „Komt dit veel voor?" En de vraag stellen is haar beantwoorden: inder daad, het komt veel voor. Zoveel zelfs, dat een geboren en getogen Groninger, wiens aandacht door mij op het verschijnsel werd gevestigd, eigen lijk niet eens wist, dat er torens in zijn land „los" stonden! Zó gewoon is het verschijnsel voor een Groninger geworden. Ja zeker: „Slochtertoor'n", dat weet iedereen, die staat losmaar andere ook Ze zijn er, in overvloed. Slaat U slechts een blik op het bijgevoegde 3znn A m A x A Am 24 ATT7TÏT Ayyvrr o 21MJ IDOTo o 7TTTÏÏ MO Xltto xm A A Bestaande klokhuizen As Verdwenen klokhuizen Bestaande klokkestoelen Verdwenen klokkestoelen o i j De cijfers verwijzen naai de nummering van de hteratuin opgave Na de dubbele punt staat de blz aangegeven

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1947 | | pagina 10